TruckersMP'de DBus World nasıl kurulur ve kullanılır


Last update: 13 Sep 2022 19:13 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1585Bu kılavuz, kurulum sürecinde size yardımcı olacak ve sunucularımızda DBus World'ün nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi verecektir. Gerekli her şeyi hazırlamanız için bu makalenin tamamını okuyun. Bu makalenin sonunda, herhangi bir soruyu yanıtlamaya yardımcı olacak bazı sık sorulan soruları da bulacaksınız!


DBus World Client Özellikleri

İlk olarak, DBus World Client'ın sağladığı bazı özelliklerle başlayacağız.

 • Oyun içi otobüs hatlarının uygulanması
 • Sürülmüş hatların kaydını tutma
 • Hat bilgilerini gösteren oyun içi yer paylaşımı

Kurulum

Bunları kullanmak için gerekli kaynaklara sahip değilseniz, özellikler hakkında her şeyi bilmek işe yaramaz. Öyleyse DBus World web sitesine giderek kurulum sürecine başlayalım. DBus World ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, web sitelerinde buradan daha fazla rehberlik bulabilirsiniz.

 1. Web sitelerinde bir hesap oluşturun: https://dbusworld.com. Zaten bir hesabınız varsa, hesabınızda oturum açın.
 2. Şimdi DBus World Client dosyasını indirin.
 3. Client'i indirdikten sonra yükleyiciyi çalıştırın ve talimatları izleyin. Doğru yüklemeyi ve Belgeler yolunu seçtiğinizden emin olun. Oyununuzun nereye kurulu olduğunu bilmiyorsanız öğrenmek için buraya tıklayın.
 4. DBus World'ü tek oyunculu olarak kullanmak istemiyorsanız, TruckersMP tüm veri yolu modellerini sağladığı için “Basic Content” kurulumunu atlayabilirsiniz.
 5. Başarılı bir kurulumdan sonra istemciyi başlatabilirsiniz. DBus World'ün çalışması için gerekli olan DLL telemetri dosyalarını güncellemeniz istenebilir. DBus World web sitesinde kullandığınız aynı kimlik bilgilerini kullanarak istemcide oturum açmanız gerekecektir.
  Login
 6. İndirme ve kurulum şimdi tamamlandı. DBus World Client'ı başlattığınızda, bunu görmelisiniz.
  DBus World Client

İstenirse, en son telemetri güncellemesini yüklediğinizden emin olun! En son telemetri sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak için “Settings”e gidin ve “Download Last Telemetry”e tıklayın.


Kısayol Tuşları

DBus World Client Kısayol Tuşları

Client içinde kullanmak istediğiniz tuş atamalarını bulabilir ve ayarlayabilirsiniz. Bunları “Settings” bölümünde bulabilirsiniz. Keybindings in Settings

DBus World Client'ı sunucularımızda kullanmak için yalnızca "Change window" ayarı geçerlidir. Bu; giriş, zaman çizelgesi ve bir hat başlattıysanız hat bilgileri gibi çeşitli oyun içi katman pencereleri arasında geçiş yapacaktır.

Oyun içi DBus World Kısayol Tuşları

Ayrıca oyun içinde bindirme için iki tuş bağlaması mevcuttur. Bunları değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Oyunu açın ve DBus World'ün açıldığını görene kadar bekleyin.
 2. Yeni bir pencere açmak için “Delete”e (varsayılan tuş bağlantısı) basın. "Plugin Manager"
 3. “Key Bind” sekmesine gidin, burada listelenen her iki tuş bağlantısını da değiştirebilirsiniz.

Bu komutlardan biri ile bindirmeyi tamamen gizlemek mümkündür. Bunun için varsayılan tuş "End"dir.

Oyun İçi Varsayılan Kısayol Tuşları

Normal oyun ayarlarında ihtiyaç duyacağınız bazı tuş bağlantıları da var. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Sağ Pencereyi Aç
 • Sağ Pencereyi Kapat
 • Sol Pencereyi Aç
 • Sol Pencereyi Kapat

Bu tuşlar, otobüsün kapılarını açıp kapatmak için kullanılır. Yolcularınızın otobüsünüze girmesine izin vermek istediğinizde bunlar gerekli olacaktır.


Nasıl Çalışır

Tüm tuş bağlantılarını beğeninize göre ayarladıktan sonra, yolcu taşımaya başlamanın zamanı geldi!

Başlamak için TruckersMP'yi başlatmadan önce DBus World Client'ı başlatın. Oyuna girdikten sonra otobüsünüzü hazırlayın. Henüz bir otobüsünüz yoksa oyun içindeki herhangi bir kamyon bayisinden satın alabilirsiniz (İngiltere'deki bayiler hariç).

Şimdi DBus World Client'ta bir hat başlatalım.

 1. ALT+TAB kısayolunu kullanarak oyununuzdan çıkın ve Client'i açın.
 2. Harita olarak “TruckersMP Bus Routes”ı seçin.
 3. Hangi hatta sürmek istediğinize karar verin ve seçin.
 4. Sağ taraftaki hat bilgilerini ve zaman çizelgesini kontrol edin.
 5. “Start”a tıkladığınızda hattınız oyun içinde oluşturulacaktır. Client şimdi size hattınızın bilgilerini de gösterecek.
 6. Oyuna geri dönün, artık rotanızın navigasyonunuzda sizin için işaretlendiğini görmelisiniz. Oyun içi yer paylaşımı, sizin için mevcut hattınız hakkında bazı bilgiler de gösterecektir. Starting a Line

Artık ilk yolcularınızı almak için ilk otobüs durağınıza gitmeye başlayabilirsiniz.
Otobüs durağınıza geldiğinizde, park etmeniz gereken bir işaret göreceksiniz. Loading Marker

Kapılarınızın yolcuların beklediği tarafta olduğundan emin olun. Park ettikten sonra, daha önce ayarladığınız tuş bağlantılarını kullanarak kapılarınızı açın. Ayrıca rota rehberinizden kapılarınızı açmanızı hatırlatan bir mesaj alacaksınız. Artık yolcularınız otobüsünüze binecek ve oturacak. Passengers Boarding

Tüm yolcular oturduktan sonra, tüm yolcuların bindiğini bildiren bir mesaj ve ses olacaktır. Bir sonraki durağınıza gidebilirsiniz. Hattınızın sonunda işiniz biter ve tüm yolcular otobüsten ayrılır.

Daha sonra yukarıda açıklanan adımları tekrarlayarak yeni bir hat başlatabilirsiniz.


DBus World Desteği

Otobüse binen yolcular, oyun içi ekonomi ve daha fazlası gibi oyun işlevlerinden bazılarını sağlarken, DBus World rota sistemi, istemci ve çok daha fazlasını sağlar.
DBus World Client'i veya temel işlevsellik ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, lütfen DBus World desteği ile iletişime geçmekten çekinmeyin.
Belgeler: https://dbusworld.com/docs
Destek: https://discord.gg/KtQCeaX


Sıkça Sorulan Sorular

"TruckersMP'de özel bir rotada sürmek mümkün müdür?

 • Evet! Harita üzerinde kendi özel hattınızı oluşturmanız mümkündür. Bununla ilgili bilgileri buradan bilgi bankası makalemizi okuyarak bulabilirsiniz.

"Daha fazla otobüs kullanabilir miyim?"

 • Şu anda, oyuna başka bir araç eklemek için çok fazla zaman ve kaynak gerektiğinden, oyun içinde yalnızca bir otobüs bulunmaktadır.

"Otobüsün önü neden çarpışmasız?"

 • Oyun içindeki her gişeden geçebilmenizi sağlamak için otobüsün önü çarpışmasızdır. Aksi takdirde, bazı gişelerde otobüs kullanırken aktivasyon noktasına erişilemez. Ek olarak, dik bir kaldırıma veya tümseğe yaklaşırken de yardımcı olur.

"ProMods sunucularında hat oluşturabilir miyim?"

 • Hayır, şu anda ProMods sunucularında hat başlatmak mümkün değildir. Sunucularımızda çalışması için “TruckersMP Bus Routes” içinden bir hat seçmelisiniz.

"Yolcularımı almak için beyaz işaretleyiciye park ettim ama otobüse binmiyorlar, neden?"

 • Doğru yere park ettiğinizde kapılarınızı açtığınızdan emin olun.
 • Yolcularınızın binebilmesi için kapıların doğru tarafta olduğundan emin olun, aksi takdirde binmelerine izin vermez.

"DBus World'ü indirmeden otobüsü kullanabilir miyim?"

 • En iyi oyun deneyimini elde etmek ve TruckersMP'de oluşturulan özel özelliklerden en iyi şekilde yararlanmak için DBus World Client'i kurmanız ve onu TruckersMP ile birlikte kullanmanız gerekir. Tavsiyemiz budur! Bununla birlikte, herhangi bir yolcu taşıyamayacak olsanız da, yolcuyu almadan otobüsü sürmek teknik olarak mümkündür.

"Otobüsümün önünde görüntülenen metni değiştirebilir miyim?"

 • Ne yazık ki, otobüsünüzün ön tarafında özel metinlerin görüntülenmesi mümkün değildir. Ancak, isterseniz metni tamamen kaldırmayı seçebilirsiniz.

”“DBus” profilini seçtiğimde oyunum neden yüklenmiyor?”

 • TruckersMP oynarken normal profilinizi seçmelisiniz. DBus World Client ile kurmuş olabileceğiniz "DBus" profili yalnızca tek oyunculu deneyim için kullanılır ve TruckersMP'de çalışmaz.

Başka sorunlar mı yaşıyorsunuz?

 • Oyununuzu kapatmanızı, Client'de DBus World ayarlarınızı kontrol etmenizi ve yolların doğru olduğundan emin olmanızı öneririz. DBus World Client'tan en son telemetriyi yeniden yüklemeyi de deneyebilirsiniz. Bundan sonra hala sorun yaşıyorsanız, lütfen buraya bakın veya Discord üzerinden DBus World desteği ile iletişime geçin.