Özel Otobüs Hatları Oluşturma


Last update: 14 Jul 2022 03:11 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1603Bu makale, TruckersMP'de seyahat etmek için kendi rotalarınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için gereken tüm temel adımları kapsar ve bu sürecin olabildiğince basit olmasını sağlamak için birçok faydalı ipucu ve kaynak sağlar! Bu makaleye bakarak, muhtemelen DBus World Client'ı kurdunuz ve otobüslerin TruckersMP'ye nasıl entegre edildiğine dair bir fikir edinmek için önceden ayarlanmış hatlarımızdan bazılarını denediniz. Yapmadıysanız, otobüslerin tanıtımı hakkında daha fazla bilgiyi buradan ve ayrıca DBus World Client'ın TruckersMP ile birlikte nasıl kullanılacağına dair ayrıntıları burada bulabilirsiniz.

Ekibimiz, tüm harita boyunca değişen rotalarla, keyfini çıkarmanız için önceden ayarlanmış birçok hat oluşturmuş olsa da, kendi rotalarınızı oluşturmak isteyebileceğinizi anlıyoruz, belki de en sevdiğiniz bölgeye gidiyorsunuz ya da arkadaşlarınızla bir konvoy halinde birden fazla otobüs durağını ziyaret edeceksiniz. Bu nedenle, kendi özel rotanızı ekleme sürecini olabildiğince kolaylaştırmak için bu kılavuzu sağladık!

Başlamadan önce, bilmeniz gereken birkaç önemli noktadan bahsetmek önemlidir. Öncelikle haritada istediğiniz yerde yolcu toplayamazsınız. SCS haritasında sadece otobüs durağı bulunan, yani çarpışma olmayan bir bölge olan şehirlerde durabilirsiniz. Ne yazık ki, yol kenarındaki otobüs durakları gibi diğer alanlar kullanılamıyor. Mevcut şehirlerin tam listesi aşağıda mevcut olacak, bu yüzden şimdilik bunun için endişelenmeyin. İkinci olarak, herhangi bir aşamada rotanızdan sapabilirsiniz, ancak oyun navigasyonunuzu ayarlarken, en kısa rotayı seçecek ve bunu GPS'ye işaretleyecektir. Bunlar rotanız sırasında otomatik olarak güncellenir, bu sebeple harita üzerinde rotanızda yaptığınız tüm değişiklikler sıfırlanır. Kısacası, dolambaçlı yoldan gitmekte özgürsünüz, ancak bunun için navigasyonunuzu kullanamayacağınızı unutmayın. Son olarak, burada özetlenen adımları dikkatli bir şekilde izlemeniz önemlidir, aksi takdirde özel hattınız büyük olasılıkla çalışmayacak veya hiç görünmeyecektir.


İlk Adım

Yapmanız gereken ilk şey, oluşturmak istediğiniz rotaya karar vermek. Bu eğitimin amaçları doğrultusunda, yol boyunca Manchester, Birmingham ve Sheffield'de durarak İngiltere'de Liverpool'dan Londra'ya bir hat oluşturacağım. Yine, sadece özel otogar olan yerlerde durabileceğinizi unutmayın!

Bir rotaya karar verdikten sonra, rotayı sürebilmek ve zamanlamaları hesaplayabilmek için onu haritanızda işaretlemeniz gerekecektir. Bunlar daha sonra çok önemli olacak. Hattınızı oluşturduktan sonra, sistemimiz gelecekte navigasyonunuzu otomatik olarak işaretleyecektir, bu nedenle rotanızı (birden fazla durak varsa) başka hiçbir yere değil, otobüs duraklarına işaretlediğinizden emin olun! İşte aşağıda bir örnek:

Map of the Route


İkinci adım

Artık rotanızı işaretlediğinize göre, toplam kilometreyi ve ayrıca oyundaki o anki zamanı not edin. Artık özel hattınızı eklerken kullanılacak zamanlamaları hesaplamak için rotanızı sürmeniz yeterlidir. Rotanız sadece A noktasından B noktasına ise, o zaman oyunun başından sonuna kadar geçen süreyi (dakika olarak) kaydedebilirsiniz. Ancak, örnek rotamda olduğu gibi birden fazla durağınız varsa, bunu daha sonra ekleyebilmeniz için bir sonraki durağa gitmek için geçen süreyi kaydetmeniz gerekir!

Bu bilgileri daha sonra hattınızı DBus World'e eklerken kullanabilmeniz için bir yere kaydetmeniz önemlidir. Bunu yapmanın iyi bir yolunun bir örneği aşağıdaki olabilir:

Toplam Rota Uzunluğu = 831 km

  • Liverpool'dan Manchester'a = 33 dakika
  • Manchester'dan Sheffield'a = 51 dakika
  • Sheffield'dan Birmingham'a = 72 dakika
  • Birmingham'dan London'a = 84 dakika

Üçüncü Adım

Artık tüm zamanlamalarınıza sahip olduğunuza ve çıkış rotanızı test ettiğinize göre, yola çıkmaya hazırız! Bu aşamada, bu rotayı TruckersMP'de seyahat edebilmeniz için hattınızı DBus World Client'a nasıl ekleyeceğinizi öğreneceğiz. Öncelikle bilgisayarınızda 'DBus Client' klasörünüzü bulmamız gerekecek. Bu normalde Belgeler klasörünüzde, tıpkı aşağıdaki gibi "Euro Truck Simulator 2" ve "ETS2MP" klasörlerinizle birlikte bulunur:

Image1

Bu klasörün içine girdikten sonra, 'lines' klasörünü bulmanız gerekir. Bu, dosyanızın en üstünde olmalı ve bulunması kolay olmalıdır. Bu klasör, DBus World Client aracılığıyla seçilebilen tüm hatları bulabileceğiniz yerdir. Yine, aşağıdaki resim yardımcı olacaktır:

Image2

Artık burada olduğunuza göre, farklı adlara sahip bir dizi metin dosyası göreceksiniz. Bunların tümü, DBus World Client ile kullanılabilecek farklı haritalar için satırlar içerir. Bunu olabildiğince basit hale getirmek için, kendi yeni dosyamızı oluşturmak için temel olarak 'truckersmp' kullanacağız, daha sonra aşağıdaki gibi özel satırlarımızı ekleyebiliriz: Image3

Bu nedenle, bu dosyayı sağ tıklayarak veya klavyenizde 'Ctrl + C' ve 'Ctrl + V' tuşlarını kullanarak kopyalayıp yapıştırmanız gerekecektir. Klasörünüz şimdi şöyle görünmelidir:

Image4

Harika, bu harika görünüyor! Şimdi bu dosyayı, bunun ne yaptığını size anımsatacak bir şeyle yeniden adlandırabilirsiniz. Yaptığım gibi 'customroutes' gibi bir isim seçmenizi tavsiye ederim. Şimdi, klasörünüzde görmeniz gereken şey şu:

Image5


Dördüncü Adım

Artık oyun içinde özel rotalarınızı içerecek yeni bir 'harita' seçmenize olanak tanıyan yeni bir dosyayı başarıyla oluşturdunuz. Ancak şu anda bu, TruckersMP'nin önceden ayarlanmış otobüs güzergahları ile tamamen aynı. Bu yüzden şimdi özel rotanızı metin dosyasına nasıl ekleyeceğinizi öğreneceğiz! Başlamak için lütfen aşağıdaki resim gibi görünmesi gereken "customlines" metin dosyanızı açın:

Image6

Her şeyden önce, özel hat kümenizi ne olarak adlandıracağınıza karar vermeniz gerekecek. Bu, DBus World Client'ın harita kategorisinde seçeceğiniz isim olacaktır. Bunu yapmak için, şu anda "TruckersMP Bus Routes" yazan metin dosyasının ilk satırını düzenleyebilirsiniz. Bu örnek senaryo için, rota grubumu “Stan's Bus Jobs” olarak adlandıracağım. Ancak bu isim hoşunuza giden herhangi bir isim olabilir.

Image7

Aşağıdaki “truckersmp” yazan bir sonraki satır, oynayacağınız haritayı belirler. Bu hatları TruckersMP'de kullandığımız için bu hattı DEĞİŞTİRMEMEMİZ önemlidir, aksi takdirde bu hattı başka bir harita için oluşturacağız.

Artık dosyayı doğru isimlendirdik, ihtiyacımız olmayan rotaları kaldırabiliriz. Bunu yapmak için, "2: Londra > Liverpool (831 km)" dahil olmak üzere sonraki her şeyi silmeniz yeterlidir. Metin dosyanız şimdi şöyle görünmelidir:

Image8

Gördüğünüz gibi, artık şablon olarak kullanabileceğimiz bir hat kaldı. Bunu daha da basitleştirmek için, kalan hattın daha önce oluşturduğum Liverpool'dan Londra'ya hattı olduğunu göreceksiniz. En üstteki satır, DBus World Client'ta görüntülenen addır. Yine, bunu istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz. Bu örnek için buna 'Northern Tour (831 km)' adını vereceğim, ancak bu istediğiniz herhangi bir şey olabilir!

Image9

Bunun altında, rotanız üzerindeki durakların adlarını ve ardından bir dizi koordinat göreceksiniz. Bu koordinatlar, bahsi geçen şehirdeki otogarın haritasındaki konumudur. Her hattaki son sayı, bir sonraki durağa gitmek için geçen dakika cinsinden süredir. Bu yüzden daha önce kaydettiğimiz zamanlamalar çok önemli! Neyse ki, bunları kendiniz bulmak zorunda kalmamanız için tüm koordinatları içeren bir sayfa sağladık. Bu sayfaya burayı tıklayarak erişebilirsiniz.

Bu sayfaya baktığınızda, kullanmanız gerekebilecek tüm koordinatların ülkelerine göre alfabetik olarak sıralanmış bir listesinin olduğunu görebilirsiniz. Sonraki kısım oldukça açıklayıcı, sadece yolcu almayı planladığınız şehirleri bulmanız ve koordinatları metin dosyasına rota adı altında eklemeniz gerekecek. Örneğimde, Liverpool, Manchester, Sheffield, Birmingham ve Londra için koordinatları bulmam gerekecek. Daha sonra, burada yaptığım gibi, bunları durduracağınız sırayla metin dosyasına kopyalamanız gerekir:

Image10

Ve şimdi yapılacak tek bir şey kaldı! Her koordinat setinin sonunda “TIME (MINS)” yazan bir metin parçası olduğunu göreceksiniz. Şimdi bu metni değiştirmek için daha önce rotayı sürdüğümüzde kaydettiğimiz değerleri ekleyeceğiz. Bunu yaparak, müşteri her bir otogardan ne kadar sürede gitmeniz gerektiğini bilecektir.

Her istasyondan diğerine geçen süre, başladığınız koordinatların sonuna eklenmelidir. Örneğin, Liverpool'dan Manchester'a gitmem için geçen süre 33 dakikaydı, bu yüzden bunu 'Liverpool' metin satırının sonuna ekleyeceğim. Manchester'dan Sheffield'e gitmek için geçen süre 51 dakikaydı, bu yüzden bunu 'Manchester' koordinatlarının sonuna ekleyeceğim. Son durağa geldiğinizde (bu durumda Londra), bu hat üzerinde başka bir istasyona daha seyahat etmeyeceğiniz için son bölüme “0” ekleyerek rotanın sonunu belirtebilirsiniz. Tüm bunları aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

Image11

Ve işte bu… ilk hattınızı eklediniz! En önemlisi, lütfen bu dosyayı klavyenizdeki 'Ctrl+S' tuşlarına basarak veya 'Dosya' ve ardından 'Kaydet' tuşlarına basarak kaydettiğinizden emin olun.

Rotanızın iki alt çizgi (_) arasında olduğunu fark edeceksiniz. Daha fazla özel rota oluşturmak istiyorsanız, burada görüldüğü gibi ek hatlarınızı iki alt çizgi arasına eklediğinizden emin olarak aynı işlemi uygulayın:

Image12


Beşinci Adım

Artık özel hattınızı başarıyla oluşturduğunuza göre, TruckersMP'de sürmek için DBus World Client'tan onu seçebileceksiniz! Bunu yapmak için önce DBus World Client'ınızı açın ve ardından TruckersMP'yi normal şekilde başlatın. Oyuna girip yolcularınızı almaya hazır olduğunuzda, oyundan çıkmak ve DBus World Client ile etkileşim kurmak için 'Alt+Tab' tuşlarını kullanın. Yapmanız gereken ilk şey, daha önce vermiş olduğunuz adı taşıyan "Map"'i seçmektir. Bu durumda benimkine “Stan's Bus Jobs” adını verdim. Şöyle görünmelidir:

Image13

Daha sonra aşağıdaki satır seçimi açılır menüsüne gidebilir ve az önce oluşturduğunuz hattınızın adını bulabilirsiniz. Bu örnekte hattıma “Northern Tour (831km)” adını verdim.

Image14

Bunu yaptıktan sonra, seçiminizi sonlandırmak, yolcularınızı oluşturmak ve sistemin gidilecek rotanızı otomatik olarak oluşturmasına ve göstermesine izin vermek için "Start"a tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda sesli bir anons duyacaksınız ve müşteri aşağıdakileri görüntüleyecektir:

Image15

Ayrıca, uymanız ve devam ettirmeniz gereken saatleri görmek için "Show Timetable"e tıklayabilirsiniz. Bunların oyun içinde kendi kaydettiğiniz ve metin dosyasına eklediğiniz zamanlamaları yansıttığını göreceksiniz.

Image16

Ve işte gidiyorsun! Artık her şey hazır ve yolcularınızı otobüsünüze bindirmeye devam edebilirsiniz. Özel rotanızı oluşturmak için çalıştıktan sonra yola çıkıp manzarayı seyretmek gerçekten keyifli olacak. Ayrıca, bir kez özel bir hat oluşturduğunuza göre, bir dahaki sefere başka bir rota oluşturmak istediğinizde bu sizin için çok daha kolay olacaktır!


Altıncı Adım (Opsiyonel)

Bu son adım tamamen isteğe bağlıdır ve size özel rotanızın keyfini çıkarabilmeleri ve hatta bir konvoy için yolda size katılabilmeleri için rotanızı diğer insanlarla nasıl paylaşacağınızı gösterir. Esasen, özel hattınızı paylaşmak için, karşı tarafa oluşturduğunuz “customroutes” metin dosyasını sağlamanız yeterlidir. Bunu nasıl paylaşacağınız size bağlıdır, ancak bunları arkadaşınıza Discord, e-posta veya hatta indirebilecekleri Google Drive veya OneDrive gibi bir çevrimiçi depolama platformuna bağlantı yoluyla paylaşabilirsiniz.

Bunun yerine başka birinden dosya alıyorsanız, işlem bundan daha kolay olamazdı! Metin dosyasını indirmeniz ve bunu DBus Client klasörünüzdeki 'lines' klasörünüze eklemeniz yeterlidir. Daha önce olduğu gibi, bu genellikle 'Euro Truck Simulator 2' ve 'ETS2MP' klasörlerinizle birlikte Belgeler klasörünüzde bulunur. Metin dosyanızı değiştirerek kaybetmek istemediğiniz bazı özel rotalarınız zaten varsa, dosya çakışmasına neden olmamak için indirilen metin dosyasının adını değiştirmeniz yeterlidir. Ad, "customroutes2" veya "downloadedroutes" gibi herhangi bir şeyle değiştirilebilir.


Ve TruckersMP'de DBus World için özel hatlar oluşturmak ve paylaşmak için bilmeniz gereken her şey bu! Umarım bu kılavuz yardımcı olmuştur ve özel hatları nasıl kullanacağınızı öğrenmenize olanak sağlamıştır.

DBus World ile ortaklığımızın bir sonucu olarak, TruckersMP'de otobüsleri tam kapasiteyle kullanmaktan keyif alacağınızı umuyoruz. Bu kılavuzdaki herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, birisinin size yardımcı olabileceğini umduğumuz Discord destek kanalımızdan yardım istemekten çekinmeyin. Bu kılavuzla ilgili herhangi bir geri bildiriminiz varsa, bunu bize sağlayabileceğiniz ve düşüncelerinizi bize iletebileceğiniz Community Management ile iletişime geçmek için bir geri bildirim bileti oluşturmaktan çekinmeyin.

Kendine iyi bak ve otobüs yolculuğunun tadını çıkar!