This article is outdated!

This article has not been updated to its original version! For the most recent information, forward yourself to the original article: TruckersMP Smart Signs

TruckersMP Akıllı Tabelalar


Last update: 17 May 18:34 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1101Bu gönderi sizlere yeni yol tabelalarımızın anlamlarını açıklayacaktır, bu tabelaları TruckersMP'de sürüş yaparken görebilirsiniz.

Akıllı Tabelalar'ın kullanıldığı bir yere adımınızı attığınızda, göreceğiniz ilk şey size kontorllü bir bölgeye girdiğinizi gösteren bir tabeladır. Bu tabelanın görüntüsü şu şekildedir:

Managed Motorway Sign

Bu alanlara girdiğinizde üstünüzde her şeritte birkaç ekranı olan köprüler göreceksiniz. Bu ekranlar oyunculara hız sınırlamalarını, yol kesişmelerini veya kırmızı X işaretini gösterebilir. Bu ekranların yanı sıra bunların yanında ayrıca büyük bir mesaj ekranı göreceksiniz, bu ekran sizlere yolun ilerisindeki durumları göstermekle görevli olacak. Aşağıdaki resim, akıllı tabelaların emniyet şeridinin aktif bir şerit olarak kullanılmadığını göstermektedir. Ekranların kullanımda olmaması, ulusal hız limitlerinin geçerli olduğu anlamına geldiğini varsaymalısınız.

Empty Gantry


Artık tabelaların neye benzediğini bildiğimize göre, bu tabelaları nasıl trafik kazalarını yönetmek ve bunları azaltmak için kullanabileceğimizi öğrenelim.

Bu örnekte, hızın açık olan üç şerit için de 90 Km/s ile sınırlandırıldığını göreceksiniz. Resimde emniyet şeridinin üzerindeki ekranda kırmızı bir X olduğunu unutmayın, bu, emniyet şeridinin normal bir emniyet şeridi gibi kullanılması gerektiğini ve aktif olarak araç kullanımı yapılmaması gerektiğini bildirir. Emniyet şeritleri sadece bu ekranların gösterdiği şekilde kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra tabelalarda ayrıca gördüğümüz kadarıyla ileride yol çalışması olduğu ve bu yüzden hız limitinin düşürüldüğünü de görüyoruz.

Reduced Speed Limit


Bu tabelaların her şerit için aynı olmadığını gözden kaçırmayın. Örneğin, otoyoldan çıkış yapacak bir şeridin hız limiti kaldırılmış olabilirken diğer şeritlerde hala bir limit geçerli olabilir.

Varying Speed Restriction

Ayrıca, bilgi ekranının kapancak yolların bilgisini daha önceden verdiğini ve işaret çıktığında şerit değişimi yapmanız gerektiğinin önemli bir detay olduğunu unutmayın. Bu işaretler genellikle bu üst bilgi köprülerinden birinden geçtiğinizde görünür olacaktır.


Önceki sinyalleri geçtikten hemen sonra şeridinizin üstünde bir birleşme oku görebilirsiniz. Bunu gördüğünüzde, okun gösterdiği yönde şerit değiştirmeniz gerekir. Bu işareti ekranın üst ve alt kısmında yanıp sönen ışıklardan ayırt edebileceksiniz. Bunun yanı sıra, büyük mesaj ekranı da bu duruma göre değiştirilir, normalde kırmızı X işaretini görmeden önce şerit değiştirmeniz için iki hakkınız vardır.

Merge


Bu geçitte, kırmızı X işaretinin açıkça belirtildiğini görebilirsiniz. Bu işaretleri normal formlarından iki yanında yanıp sönen ışıklarından ayırt edebilirsiniz. Bu işaret sürücüyü bu şeritten ekranda hız limiti gösterilen şerite doğru geçiş yapmaları konusunda uyarmaktadır. Bunun nedeni bu şeritlerin ilerisinde bir tehlike olduğudur, aşağıdaki resimde buna örnek bir durumda X işareti olan şeritlerin ilerisinde konilerin olduğunu görebilirsiniz.

Red X


Kaza durumu geçtikten sonra bu ekranlarda ulusal hız limiti işaretini veya belirli bir hız limiti işaretini göreceksiniz. Bu, şeridi tekrar kullanabileceğiniz anlamına gelir, bu durumlarda mesaj ekranı da değişiklik gösterecektir.

Cleared


Sonraki bölümde, emniyet şeridinin nasıl trafik yoğunluğunu düşürmek için kullanılabileceğini göreceğiz.


Aşağıdaki resimde emniyet şeridinin üzerinde bir hız limiti olduğunu ve mesaj ekranının emniyet şeridini kullanabileceğinizi belirttiğini göreceksiniz. Bu durum geçerli olduğunda emniyet şeridinde durmak / beklemek yasaktır. Eğer bu şeritte devam edemeyecek olursanız F7 + Enter yaparak servise geri dönmeli ve bu yolu engellemekten kaçınmalısınız. Bu örnekte ise emniyet şeridinin kapanan diğer bir şeridin yerini aldığını ve trafiği rahatlattığını göreceksiniz.

Dynamic Hard Shoulder


Emniyet şeritleri kullanıma kapatıldığında ekranlar sizleri şeritten çıkmanız konusunda uyaracaktır, mesaj ekranı da bu konuda size yönergeler verecektir.

End Dynamic Hard Shoulder


Şerit değiştirme uyarısı da yapıldıktan sonra emniyet şeridi ekranı artık yanıp sönen kırmızı X durumuna geçecek ve emniyet şeridinin normal kurallarına göre kullanılması gerektiğini bildirecektir. Bu işaretten sonra emniyet şeritlerini kullanmak yasaktır.

Dynamic Closed Shoulder


Akıllı Tabelaları ve kurallarını takip ederek trafik akışının ve diğerlerinin yol güvenliğinin sağlanmasında bize yardımcı olabilirsiniz. Kırmızı X işaretleri yol çalışmalarının olabileceğini, kaza yapmış araçlar olduğunu veya yolda bazı objelerin olabileceğini bildirmek için vardır. UNUTMAYIN, bu şeritlerde sürmek yasaktır!

Tags

Author

EGGSY_DEV's avatar

EGGSY_DEV

Young Turkish, studies ELT, interested in programming, currently mastering in Vue, Nuxt, TypeScript, JavaScript and Node.js, check out my website for more information: https://eggsy.xyz