Oyun moderatoru nasil olunur?

Last update: 12 Mar 13:30 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/77Nasıl Oyun Moderatörü olunur?

Bu soru sürekli olarak düşündüğünüz bir sorudur. Bu makale de bu konu hakkında ki merak ettiklerinizi açıklayacak ve kafanızda ki soru işaretlerini kaldırmaya çalışacağız.

Herşeyden önce belirtmek isteriz ki Oyun Moderator’ü olmak polis aracını kullanmaktan ibaret değildir. Belki de bazılarınız bu yazımızı polis aracının nasıl kullanılacağı hakkında bilgi almayı düşündüğü için okuyacaktır. Bahsedilen araç Oyun Moderatorleri, Oyun Moderator Liderleri / Eğitmenleri, Yönetim Ekibi ve Geliştiricilerimiz yani Oyun Moderator iznine sahip personellerin kullanımına ayrılmış durumdadır. Polis aracını kullanmak bir Oyun Moderator’ünün asıl görevi değildir. (“GM” ifadesini bu makalemizde bir kısaltma olarak kullanacağız.)

Bir GM’nin görevi harita üzerinde serbest dolaşım yapmak, kullanıcıları rastgele sunucularımızdan kicklemek ya da uzaklaştırmak değildir. GM rütbesi kişiye büyük bir sorumluluk getirmektedir. Bir GM hem web sitemizde hem de oyunda bir çok çeşitli görev üstlenmektedir.

 • ..web sitesinde oluşturulan raporlar
 • ..oyun içerisinde oluşturulan raporlar
 • ..ceza itirazları
 • ..haklıyı ve haksızı ayırt etmeye çalışmak & karar vermek. Bu konu da maximum kalite için her bir GM personeli dikkatle ve özenle seçilmiştir.

Ocak 2018 tarihi itibariyle hali hazırda GM personelliği için alımlar gerçekleşmektedir. Ek olarak fark ettiğiniz üzere GM personellerimiz, genellikle kadromuzdan seçilmektedir. Daha açık bir ifade ile bu durumun belirtilmesi gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz, bir GM olmak için kadromuzda başka bir birimde bulunmanız vasıtasıyla terfi edilebilirsiniz. Ancak burada herkes terfi alamaz bu terfi için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu birime geçmek için takıma katılmayı düşünüyorsanız, bu terfi gerçekleşmeyecektir. Bizler, birimlerimize ilgi duyan kişilerin ilgilendikleri birimlerde olmasını istiyoruz. Tüm bu durumlar gerçekleştiğin de eğer kadromuz içerisinde iyi çalışmalar yürütüyorsanız bir Oyun Yöneticisi sizi fark edecektir ve daha fazla GM’ye ihtiyaç duyulduğu zaman sizinle iletişime geçecektir. Ancak burada karar size ait olacaktır yani isterseniz mevcut biriminizde kalabilir ya da isterseniz terfi alabilirsiniz ve bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

GM Olmak İçin Gerçekleştirebileceğiniz İki Durumdan Birincisi:

 • 1. Adım – Kadromuza başka bir birimde başlayın.
 • 2. Adım – Biriminizin gerektirdiği görevleri düzgün ve güzel yapmaya ve özverili bir çalışmaya özen gösterin.
 • 3. Adım – Tüm bunları uyguladığınızda bir GMM tarafından fark edilerek gelebilecek terfi mesajı hakkında GM için deneme süresini bekleyin.

İkinci Durum İse Şudur :

 • 1. Adım – Cezalarınızın olmadığından ve güzel bir forum aktivitenizin olduğundan emin olunuz.
 • 2. Adım – GM alımı için ilan açıldığından başvurunuzu gerçekleştirin ve başvurunuzun etkili bir şekilde doldurulduğundan emin olun.
 • 3. Adım – Yapılan başvuru sonucunda bir görüşmeye davet edileceksiniz ve burada GMM ile bir görüşme gerçekleştireceksiniz.
 • 4. Adım – 3. Adım dan sonra bir eğitim sürecine geçiş yapacak ve burada GMM ve GMTL’ler ile bir eğitim almaya başlayacaksınız.
 • 5. Adım – Bu sayede tarafınıza 2 aylık bir deneme süresi başlatılacaktır.

Bazı İpuçları ve Tavsiyeler

 • Asla GM olmak için çalışmalar yürütmeyin, bu şansınızı azaltabilir.
 • GM pozisyonu hakkında ki adaylığınız için herhangi bir kişi ile görüşme sağlamayın.
 • Amacınız takımda sadece GM olmak olmamalıdır, bu düşünce sizi başarısızlığa götürebilir.
 • Bir sonraki iş alımlarının ne zaman yapılacağı ya da açılacağı hakkında sorular sormayın.
 • Eğer kadromuza başka bir birimde giriş sağlarsanız elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın bu sayede farkınızı yaratın.
 • GM olarak ana diliniz burada İngilizce olacaktır bu yüzden İngilizcenizi geliştirmeye odaklanın.
 • Gerek forumda gerekse oyun içerisinde uyulması gereken tüm kurallara uyun, hakkınızda oluşan bir ceza şansınızı düşürebilir.
 • Forumumuzda aktif olmaya çalışın ve kendiniz hakkında olumlu bir izlenim yaratın.

Konu Hakkında Bazı Sorular

Eğer bir GM olursam hem ATS hem de ETS 2 oyununa sahip olmam gerekiyor mu?

C: Hayır, bunun olmasını öneririz ancak bu bir zorunluluk değildir.

Takımda ki diğer personeller ile arkadaş olmak bir avantaj sağlar mı?

C: Hayır, herkesin eşit oranda seçilme hakkı vardır ve yapılan davranışlara, sergilenen becerilere bakılarak yeni GM’ler seçilmektedir.

Forumla ilgilenmiyorum ve bu yüzden Moderator birimini atlamamam mümkün müdür?

C: Hayır, iletişimin içerisinde olmanız bizim için önemlidir. Burada TruckersMP’nin çalışma prensibini görmüş oluyorsunuz ve ekibimizde yer almak istiyorsanız bu hususa dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İşe alım ilanlarında ki başvurularımın hiçbiri onaylanmadı bunun için ne yapabilirim?

C: Fazla bir şey yapılmasına gerek yok, sadece bir sonraki iş ilanlarında daha etkili başvurular ortaya çıkartmaya özen gösteriniz.

Ben {Dil} konuşuyorum ve bu {Dil} konuşan başka bir GM yok hemen GM olabilir miyim?

C: Hayır, kadromuz da bir {Dil} yüzünden GM rütbesi vermiyoruz bu yüzden adımları takip etmek sizin için daha uygun olacaktır.

Bir sorum var ancak burada yer almıyor, kiminle görüşebilirim?

C: Sorunuzu geri bildirim sistemimiz ile yönetime iletebilirsiniz. Sorunuzu burada en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağız ve geri bildirim hakkında ki makalemizi burada bulabilirsiniz.

İşe alım sistemimiz üzerinden başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz ancak bazı gereksinimlerin karşılandığından lütfen emin olunuz.