Kural Değişiklikleri Günlüğü


Last update: 11 Sep 2021 15:35 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1311Zaman zaman resmi TruckersMP kurallarında değişiklik yapmamız gerekiyor. Bazı mevcut kuralların kaldırılması gerekebilir, bazı kuralların eklenmesi gerekebilir ve netliği artırmak için bazı kurallarda küçük düzeltmeler gerekebilir. En son değişiklikler her zaman TruckersMP Kuralları sayfasının en üstünde görünse de, değişikliklerin arkasındaki ayrıntılar ve nedenler her zaman net değildir. Sonuç olarak, kural güncellemelerini daha ayrıntılı bir şekilde belirtebilmek için bu makaleyi oluşturduk ve bu, bir değişikliğin neden yapıldığı konusunda toplulukla mümkün olduğunca şeffaf olmamızı sağladı.

TruckersMP kuralları ile ilgili herhangi bir sorunuz var ise, açıklama için feedback sistemi aracılığı ile bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Temmuz 2021

Kirkeneste ikili/üçlü dorsesiz alan (ProMods)

Kirkenes taş ocağı ve çevresinde trafikle ilgili birçok komplikasyon sonrası, ikili ve üçlü dorselerinin Kirkenes bölgesi dışında her yerde kullanılmasına karar verildi. Bunun, bu bölgedeki trafiği azaltmaya yardımcı olabileceğini ve işleri götürüp getirmeyi biraz daha kolaylaştıracağını umuyoruz. Şu anda bunu C-D yolu gibi diğer alanlara genişletme ile ilgili bir plan bulunmamaktadır.
Bu durumdan sadece taş ocağı yolu etkilenmektedir, oyun içi sohbette sizi bu bölgeye yakın olduğunuza dair bilgilendiren bir uyarı görebilirsiniz.

harita

Yüksek nüfuslu alanlarda konvoy

Yüksek nüfuslu alanların tanımının kural §2.4'te belirtildiğini hatırlayabilirsiniz, ancak bu, daha kolay anlaşılması için şimdi kural §2'ye taşındı. Hangi alanların ne zaman "yüksek nüfuslu" olarak kabul edildiği artık açıkça belirtilmiştir. Ek olarak, konvoy kısıtlamaları kural §2.6'da belirtilmişti, ancak bunlar oldukça belirsizdi. Neyin konvoy olarak kabul edildiğine dair olan tanımı iyileştirdik ve konvoyların yasak olduğu alanları belirledik.

Bunun konvoyları daha da kısıtlamaya yönelik bir girişim olmadığının altını çizmek isteriz, çünkü gerçekten değişen bir şey yok, sadece bu kuralları şimdi anlamak çok daha kolay. Lütfen ayrıca, yüksek nüfusa sahip olan ve kural §2.6'da belirtilenler hariç olmak üzere, artık herhangi bir bölgeye ve bölgeden konvoylar düzenleyebileceğinizi unutmayın.

Küçük Değişiklikler

 • §2.4 & §5.2 - Netlik için yeniden yazılmıştır.
 • §5.1 - ikili/üçlü dorseler eklendi.
 • §5.3 - İtiraz sisteminin kullanımı vurgulandı.

Mayıs 2021

§1.5 - Uygunsuz dil kullanımı, iletişim ve her türlü kimliğe bürünme'nin yeniden işlenmesi

Geçtiğimiz yıllarda, §1.5 kuralı en büyük kurallardan biri haline geldi ve farklı içerik ve formatlarla birçok kez yenilendi. Bu güncellemeyle, herkesin bu kuralın neyle ilgili olduğunu anlamasını kolaylaştırmak istiyoruz.

Bu nedenle, §1.5'i üç kurala ayırdık:

 • §1.5 - Uygunsuz Dil Kullanımı
 • §1.6 - Herhangi bir şekilde taklit
 • §1.7 - Uygunsuz içerik

Bu değişikliğin sonucunda, kurallar §1.6 - Yasalar ve Korsan Paylaşımlar, §1.7 - Backseat moderating, §1.8 - Kışkırtma ve §1.9 - Belirsizlik sırasıyla §1.8, §1.9, §1.10 ve §1.11 olarak değiştirilmiştir.

Yanıp sönen ve parlayan resimler/GIFler

GIF'ler, lojistik Şirketlerinin bilgi alanlarında ve profillerde popülerdir. Güzel eklenti olabilirler ancak kolayca kötüye de kullanılabilirler.
Işığa duyarlı epilepsisi veya benzeri olan kişiler bu durumdan etkilenebilirler ve bu nedenle bu tür içeriklerin kullanımını sınırlandırmalıyız.
Bu kural güncellemesiyle, GIF'lerin kullanımını hizmet genelinde yanıp sönmeyen/parlamayan içerikle sınırladık (§1.7). Bir GIF'in yanıp sönme/parlama olarak sayılıp sayılmaması TruckersMP Ekibinin takdirindedir. Artık bu hizmet çapında bir kural olduğundan dolayı, bunu forum kuralları kısmından kaldırdık (§4.2).

Web sitesinden raporlamada yapılan değişiklikler

Web rapor sistemi, en popüler web sitesi özelliklerimizden biridir ve her güncellemede, deneyiminizi mümkün olduğunca optimize etmek için erişilebilirliği iyileştirmeye çalışırız. §1.4 - Oyuncuları Raporlamak kuralı, web rapor sistemini kullanırken uyulması gereken en önemli yönergeleri kapsar. Anlamayı kolaylaştırmak adına bazı kısımlarını yeniden yazdık.
Moderasyon ekibi üyelerinin iş akışının verimliliğini artırmak için, önceden 5 dakikadan daha uzun kanıtlara sahip raporların zaman damgasına sahip olması gerektiği ile ilgili kural, 2 dakikadan daha uzun sürelilere eklenmesi gerektiği şeklinde değiştirilmiştir.

Küçük Değişiklikler

 • §2 - Yol kurallarının (Yıldız ile işaretlenmiş olan kuralların) çarpışmasız bölgelerde geçerli olmadığı açıklandı.
 • §4.1 - Resimlerin maksimum dosya boyutunun harici siteler aracılığı ile hostlanan dosyaları içermediği açıklandı.
 • §4.5 - Forum ceza sistemi forum gönderisinden alınarak kurallarımıza taşındı.
 • §5.1 - Işıklar için geçerli oto kick saatleri 21:00 (9 PM) - 05:00 (5 AM) olarak düzenlendi.
 • §2.6, §2.8, §3, §4, §4.3, §5.4, §5.7 - Dilbilgisi açısından doğru olacak şekilde değiştirildi.

Tüm kurallar: https://truckersmp.com/kb/742