Tek oyunculu modda TruckersMP'ye özel içerik nasıl kullanılır?


Last update: 17 May 18:02 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1487Bu yazımızda, Scout arabasını ve TruckersMP'ye özel içeriği tek oyunculu modda nasıl edinebileceğinizi anlatacağız.

Harita düzenlemelerini tek oyunculu moda eklemek, etkinlikler ve konvoylar için kayıt oluşturanlar için kullanışlıdır. Tek oyunculu modda harita düzenleme(ler)i profilinizde etkin olmadan yapılırsa bu kayıt dosyaları, TruckersMP'de çalışmayacaktır.


Şubat 2023 itibariyle, oyuncuların kullanımına yeni bir başlatıcı sunuldu. Bununla beraber, yeni başlatıcının yükleme dizini eski başlatıcının yükleme dizininden farklı olmuştur. Lütfen kullandığınız başlatıcıya göre farklı yükleme dizinlerine dikkat ediniz. Aşağıdaki yöntemler ve dizinler yeni/mevcut başlatıcı ile ilgilidir.

Gerekli dosyalar, gizli bir klasör olan “AppData” klasöründe bulunur. Ayrıca dosya uzantılarını da etkinleştirmeniz gerekecektir. Bu klasörü ve dosya uzantılarını görüntüleyebilmek için aşağıdakileri yapmanız gerekmektedir:

 1. Dosya gezgininizi açın
 2. "Görünüm" sekmesine gidin Görüntüleme Sekmesi
 3. "Göster/Gizle" bölümünde "Gizli öğeler" ve "Dosya adı uzantıları"nı etkinleştirin

Artık gizli klasörleri ve dosya uzantılarını görebilirsiniz.

Eğer eski başlatıcıdan mevcut başlatıcıya geçiş yapıyorsanız ve “data” klasörünü görmüyorsanız, kısaca bu klasörü C:\ProgramData\TruckersMP dizininden kopyalayıp, C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation dizinine yapıştırmanız yeterlidir.


Scout araba

Scout arabasını tek oyunculu oyununuza eklemek istiyorsanız, şu dosya(lar)ı almanız gerekir:

 • skoda_car.mp dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ats\mods ya da C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ets2\mods klasöründen
 • sh_skoda_car.mp dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\shared\mods klasöründen

Aksesuar Paketi

TruckersMP aksesuar paketini tek oyunculu oyununuza eklemek istiyorsanız, aşağıdaki dosya(lar)ı almanız gerekir:

 • accessory_pack dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ats\mods ya da C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ets2\mods klasöründen
 • sh_accessory_pack dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\shared\mods klasöründen

Harita Düzenlemeleri

Tek oyunculu oyununuza TruckersMP özel harita düzenlemelerini eklemek veya sunucularımızda kullanacağınız kayıtlar oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki dosya(lar)ı almanız gerekir:

 • hq_final dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ets2\mods klasöründen
 • cd_changes dosyasını C:\Users\User\AppData\Roaming\TruckersMP\installation\data\ets2\mods klasöründen

Tek oyunculu kullanım için bu modları doğru konuma getirmenin birkaç yöntemi vardır. Bu yöntemlerden ikisini aşağıda açıklayacağız, aynı sonucu elde edecekler ancak “Yöntem 2” biraz daha karmaşık.

Yöntem 1

Bu yöntemle, dosyaları tek oyunculu için oluşturulan “mod” klasörünüze manuel olarak kopyalayıp yapıştırmalısınız. Bu yöntemin dezavantajı, dosyalar güncellendiyse, mevcut en son sürümlere sahip olduğunuzdan emin olmak için bu adımları tekrar yapmanız gerekmektedir.

 1. Hangi dosya(lar)a ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, onları seçip kopyalayın. (“Ctrl” tuşuna basılı tutarak tüm dosyaları seçerek birden fazla dosya seçebilirsiniz)
 2. Şimdi American Truck Simulator C:\Users\%USERPROFILE%\Documents\American Truck Simulator\mod ya da Euro Truck Simulator 2 C:\Users\%USERPROFILE%\Documents\Euro Truck Simulator 2\mod için "mod" klasörünüze gidin.
 3. “mod” klasörünün içine sağ tıklayın ve daha önce kopyaladığınız dosyaları yapıştırın.
 4. Şimdi, tek oyunculu oyunda modların çalışmasını sağlamak için tüm dosyaları yeniden adlandırmanız gerekecek:
  1. Bir dosyaya sağ tıklayın ve “Yeniden Adlandır” ı seçin
  2. Dosya adında yer alan .mp kısmını kaldırın
  3. Dosya adının sonuna .scs ekleyin

Bunu yaptıktan sonra artık hazırsınız. Dosyaların sırası için lütfen aşağıdaki “Yöntem 2”nin devamını okuyun.

Yöntem 2

Bu yöntem öncekinden biraz daha karmaşıktır. Bu, Windows'ta oyunun TruckersMP'den dosyaları bulmasını ve bunları tek oyunculu olarak kullanmasını sağlayan sembolik bir bağlantı oluşturacaktır. Ancak, dosya adları değiştirilmediği veya ek dosya(lar)ı istemediğiniz sürece, dosya(lar) güncellense bile bu adımları tekrarlamanız gerekmeyecektir.

Bu yöntem için bilgisayarınızda yönetici izinlerine sahip olmak zorundasınız.

Şimdi gerekli adımlarla başlayabiliriz:

 1. Yeni bir metin (.txt) dosyası oluşturun. (Bu dosyanın adı veya konumu önemli değildir)
 2. Bu dosyayı açın ve kullanmak istediğiniz dosya(lar)a göre aşağıdakileri yapıştırın:
  (Aynı işlem diğer dosyalar için de kullanılabilir.)
  Scout araba:
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"Euro Truck Simulator 2"\mod\sh_skoda_car.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\shared\mods\sh_skoda_car.mp
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"American Truck Simulator"\mod\sh_skoda_car.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\shared\mods\sh_skoda_car.mp
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"Euro Truck Simulator 2"\mod\skoda_car.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\ets2\mods\skoda_car.mp
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"American Truck Simulator"\mod\skoda_car.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\ats\mods\skoda_car.mp
  pause
  Harita Düzenlemeleri:
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"Euro Truck Simulator 2"\mod\hq_final.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\shared\mods\hq_final.mp
  mklink %USERPROFILE%\Documents\"Euro Truck Simulator 2"\mod\cd_changes.scs %APPDATA%\TruckersMP\installation\data\shared\mods\cd_changes.mp
  pause
 3. Dosya adının hem birinci hem de ikinci yolundaki dosyanın adını istediğiniz harita düzenlemesinin adı olacak şekilde değiştirin. (Aynı şekilde Scout araç için, gerekirse birden fazla dosya ekleyebilirsiniz.)
 4. Dosyayı kaydedin ve dosya adını .txt den .bat olacak şekilde değiştirin.
 5. Dosyaya sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. (Her iki oyuna da sahip değilseniz ve yukarıdaki kodu yapıştırdıysanız, 2 hata göreceksiniz, bu normaldir çünkü sahip olmadığınız bir oyun için etkinleştirmeye çalışıyor)

Şimdi oyuna başlayabilir ve “Mod Manager” ı kontrol edebilirsiniz. Her şey düzgün çalıştıysa, şimdi eklediğiniz tüm dosyaları görmelisiniz. Bu modları etkinleştirdiğinizde bunları tek oyunculu olarak kullanabileceksiniz.

Scout araba

Modları aşağıdaki sıraya koyduğunuzdan emin olun aksi halde düzgün çalışmayacaktır.
Scout Mod Order

Aksesuar Paketi

Modları aşağıdaki sıraya koyduğunuzdan emin olun aksi halde düzgün çalışmayacaktır.
Accessory Pack Order

Harita Düzenlemeleri

Modları aşağıdaki sıraya koyduğunuzdan emin olun aksi halde düzgün çalışmayacaktır.
Map Edits Order

Harita düzenleme(ler)ini sunucularımızda bir konvoy düzenlemek amacıyla kayıt oluşturmak için kullanacaksanız, başlamadan önce doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bunu, singleplayer'a girip save oluşturarak yapabilirsiniz. Ardından TruckersMP'yi çalıştırın ve bir arcade sunucusuna bağlanarak oluşturduğunuz kaydı yüklemeyi deneyin.


Dosyalar, sorunları gidermek ve ek içerik eklemek için periyodik olarak güncellendiğinden dolayı, dosya değişikliklerini tamamladığımızda aşağıdaki listeyi sürekli güncelleyeceğiz. Bu şekilde, dosyalarınızın güncel olduğundan emin olmak için bazı adımları yeniden yapmanız gerekip gerekmediğini kontrol edebileceksiniz. Özellikle bunu özel kayıtlar oluşturmak için kullanacaksanız, her şeyin hala güncel olduğundan emin olmak için bu makaleyi düzenli olarak kontrol edin.

Dosya Değişikliği Günlüğü:

 • 13/09/2022 - Güncellendi: accessory_pack, sh_accessory_pack, skoda_car, sh_skoda_car, cd_changes Detaylı Bilgi
 • 14/03/2022 - Kaldırıldı: hq_stage. Eklendi: hq_final, accessory_pack, sh_accessory_pack.
 • 14/02/2022 - Eklendi: hq_stage.

Tags

Author

LadyAndromeda's avatar

LadyAndromeda

Annual Community Awards Rankings

 • 2017 : 3rd in "Trial Administrator of the Year"
 • 2018 : 3rd in "Game Moderator of the Year"
 • 2020 : 1st in "Game Moderator of the Year"

nth