Adaylar için bilgilendirme

Last update: 01 Apr 00:34 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1024Merhabalar!

Bu makale, TruckersMP yetkili ekibine başvuranlara veya başvurmaya ilgi duyan katılımcalara işe alım işlemleri ve sistemi hakkında daha fazla bilgi vermek için hazırlanmıştır. Henüz herhangi bir pozisyona başvurmadıysanız, bu yazıdan aynı zamanda sizlere nasıl başvuracağınızı, neye ihtiyacınız olduğunu, sonraki adımlarınızın ne olacağını, nasıl başarılı bir başvuru atacağınızı gösterecek ve ilk denemede başarısız olmanız durumunda bunun kötü bir şey olmadığını anlatacaktır.


Hızlı bir bakış ve başlıca fikirler:

 • Başvurmadan önce hangi niteliklere ve becerilere ihtiyacım var?
 • Alım süreci nasıl işliyor?
 • Başvuru sistemi nasıl çalışıyor?
 • Mülâkat nasıl oluyor?
 • Peki İngilizce becerilerim konusu?
 • Nereden daha fazla bilgiye ulaşırım?
 • Kendimi nasıl hazırlarım?

Takımımızın bir parçası olmak, bir çok nitelik ve beceri gerektiren bir çalışmadır, eğitiminizi geçtiğinizde, bazı durumlarda aynı anda bir çok oyuncuyla veya projelerle uğraşmak durumunda kalacaksınız, bu yüzden belirli birkaç nitelik ve gereksinimler gerekecektir. İşte bu yüzden, ekibimiz başvuranlarda bu yetenekleri araştırmak ve işi yaparken eğlenmesine de olanak sağlamakla yükümlüdür. Çevrimiçi bir topluluk ve yetkili ekibimizde görev almanın bir diğer gereksinimi ise, bizim çalışma şeklimize uyabilmeniz, aktiflik ve beklentilerimizi karşılayabilmeniz gerekir; biz ayrıca takımları oluştururken, takımların en etkili ve en nitelik/beceri yüklü şekilde çalışmasını sağlıyoruz.

Eğitim oturumları - günlük durumları simüle ettiğimiz kısım - yapılırken sizlerinde tüm bu emeğin uzun bir zaman aralığı gerektirdiğini bildiğiniz gibi, biz de bunları yaparken büyük efor sarf ediyoruz. Herkesin bu efordan yararlı çıkması için de, eğitimin başarılı sonuçlanma olasılığının en yüksek derecede olduğuna emin oluyor ve başvuran çoğu kişinin ileride bir TruckersMP çalışanı olacağını biliyoruz, çünkü aksi bir durumda, bu pozisyonları işgal etmezdik. Elbette sizin de - bir aday olarak - eğitim için zaman harcamanızı ve başarısız bir sonuçla çıkmanızı istemiyoruz.

Sonuçlandırmak gerekirse, bazı beklentiler çok yüksek olduğu için, şahısları, takıma katılmadan önce olabildiğince detaylıca inceliyor ve olasılığı en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Ek olarak, özel gereksinimlere sahip olan bir çok takıma sahibiz, bunlara örnek olarak bazı ekiplere girebilmek için, eski bir deneyiminiz olması gerekir, yasal olarak da böyle şeyleri yapabilmek için yaşınızın yeterli olması gerekmektedir.


Başvurmadan önce hangi niteliklere ve becerilere ihtiyacım var?

 • Konsantre olma kabiliyeti: Bizimle çalışırken sahip olmanız gereken, oldukça açık ve önemli bir gereksinimdir. Uzun süreler boyunca çalışırken veya aynı anda birden fazla proje üzerinde görev alırken çoğunlukla gerek duyacağınız bu özelliğe sahip olmanız gerekir. Görev boyunca bakış açınızı ve odağınızı (vb.) kaybetmemelisiniz.
 • Kuvvetlilik: Eğitim oturumunuz ve sonrasında, örneğin yapıcı bir geri bildirim veya geliştirmek için öneri aldığınızda.
 • İngilizce bilgisi: Yazılı konuşmalarda, İngilizceyi akıcı ve güvenli bir biçimde kullanabilmelisiniz. Bunun anlamı, İngilizce seviyenizin ortalamanın üzerinde olması gerektiği veya İngilizcze becerinizi ana dili İngilizce olan bir konuşmacıya kanıtlamanız gerektiği demek değildir, ancak her durumda İngilizceniz kendinizi açıklamak ve hızlıca yanıtlar verip diğerlerinin anlayacağı şekilde konuşmanız gereklidir. İngilizce, çoğunlukla takım içerisine kullanacağınız dil olacaktır, arkadaşlarınızla, İngilizce dışı kanallarda veya sizinle aynı dili konuşan bir lider/yönetici olduğunda kendi dilinizi konuşabilecek olsanız bile sizlerden soruları İngilizce olarak sorup cevaplamanızı bekleyeceğiz. Bu durum daha ilerleyen zamanlarda tekrar ele alınacaktır.
 • Çoklu iş yapma kabiliyeti: Bazı durumlar, kısa bir süre içerisinde aynı anda birden çok işi yapmanızı gerektirecektir, bunları hallederken sakin kalmalı ve düzgünce halletmelisiniz. Oyunumuzun oldukça popüler olduğunu ve bu popülerliğin her geçen süre arttığını görmüşsünüzdür. Elbette ki bu, siz - bir başvuran olarak - her gün ve her saat aşırı çalışmanız gerektiği anlamına gelmemektedir.
 • Organizasyon becerileri: Bazı durumlarda birden çok işi aynı anda yapmanız gerekebilir, bu durumlarda mantıklı olan tek şey bunları nasıl tasarladığınız, nasıl çalıştığınız ve nasıl öğrendiğinizdir. Bu da oldukça önemlidir.
 • Başarım motivasyonu: Hedeflerinize ulaşmak ve başarmakta doğru bir şekilde motive olmanız gerekir. Yaptığınız şeylerin pozitif sonuçlar vermesini hedeflemeli ve adetin sizin için her şey demek olmadığını anlamanız gerekmektedir.
 • Motivasyon: Başvuracağınız pozisyon hakkında kendiniz bilgiler edinmeli ve bu alanda yeterli motivasyon göstermelisiniz. Takım sistemi, gereksinimler ve açık pozisyonlar için lütfen forumumuzu kullanın.
 • Dengeli kişilik profili: Dengeli kişilikler arıyoruz. Eğer ekibimizi kontrol ederseniz, ekibimizdeki çoğu kişinin garip ve dışa dönük olmadığını, ancak utangaç insanlar olmadıklarını göreceksiniz, elemanlarımızın çoğu dengeli kişiliklere sahip ve bizler de tam olarak böyle kişiler arıyoruz.
 • Takım çalışması: Bu madde çok önemli! Ekibimizin hepsi birlikte çalışır ve birbirlerine güvenirler. Gündelik hayatınızda gördüğünüz takım çalışmasının farklı bir yoludur çünkü, verilen/yapılan işler farklı olsa da iletişim ve bağlantılar takım olarak başarıya ulaşmakta gereklidir.

Yukarıda listelenen gereksinimler çok zahmetli görünebilir, hatta bazen bu alanlarda işler yapmadığınız için kendinizde bu özelliğin olup olmadığını bilmiyor dahi olabilirsiniz. Bu nedenle, başvurmayı deneyerek yukarıda özelliklere sahip olup olmadığınızı görebilir ve kendinizden emin olabilirsiniz.


Alım süreci nasıl işliyor?

 • Sitemizden bir başvuru gönderiyorsunuz.
 • Hesabınızı ve başvurunuzu, genel gereksinimlerimize göre inceliyor ve değerlendiriyoruz.
 • Eğer bu gereksinimleri karşılıyorsanız, başvurunuz "İnceleme altında" (Under review) olarak işaretlenecek ve başvurduğunuz pozisyonun yönetim ekibi tarafından incelemeye alınacaktır.
 • Kararımızı verdikten sonra, başvurunuzu ya reddediyor, ya da sizi, mülâkata gireceğiniz yere davet ediyoruz. Bu mülâkat boyunca performansınızı gözetleyecek, değerlendirmenizi yapacak, iş hakkında motivasyonunuzu inceleyecek ve gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınıza karar vereceğiz.
 • Eğer yetenekleriniz bizleri tatmin ederse, sizinle yeni başlayan olarak devam edeceğiz. Devamında ise, gireceğiniz takım ek eğitim gerektirebilir. Bazı durumlarda da, eğitim oturumunuz sırasındaki gündelik hayatta yaşanan şeylerin testinden geçmeniz gerekir.
 • Eğitiminizi bitirdiğinizde, ekibimizin bir üyesi olarak terfi edileceksiniz, bazı bölümler bu bölümde de birkaç haftalık deneme periyotlarına sahip olduğundan, tüm izinlere sahip olmadan önce yaptığınız iş gözetlenecek ve nasıl daha iyisini yapabileceğiniz konusunda bilgilendirileceksiniz. Ekibimizin tam olarak bir parçası olduğunuzda bile yaptığınız iş takım liderleriniz ve yöneticilerinz tarafından sürekli incelenecek ve yaptığınız iş için geri bildirim alacaksınız.

Belirli takım gereksinimlerini nereden bulabilirim?

Her şeyden önce, ne zaman başvurabileceğiniz her zaman önemlidir çünkü başvurular sadece ekip üyeleri aradığımız sırada gerçekleşir. Geçerli kaynak https://truckersmp.com/recruitment ve https://forum.truckersmp.com/index.php?/forum/211-recruitment/ olarak belirlenmiştir. Bu sayfaların her ikisinde de, hangi pozisyonların alımlarının açık olduğunu ve bu pozisyonların gereksinimlerini görebilirsiniz. İstediğiniz bilgiye ulaşmak için tek yapmanız gereken bu sayfalardan birini açıp, başvuracağınız pozisyonu seçmeniz ve pozisyonun açıklaması ile gerek duyduğunuz tüm bilgileri okumanız mümkündür.

Hesap ile alakalı gereksinimlerden hangilerine sahibiz?

 • Geçerli olan bir yasaklanmaya ve toplamda 3 adet yasaklamadan daha fazla yasaklamaya sahip olmamanızı ve diğer platformlarda da (Discord ve topluluk forumumuz gibi) iyi bir davranışa sahip olmanızı bekliyoruz. Özel durumlar olmadığı sürece kesinlikle 3 yasaklamadan fazla yasaklanmaya sahip olmamanız gerekir. Bunun nedeni, ekibimizden birisi olarak projemizin yüzü olacak olmanız ve oyuncuların sizi örnek alacağı gerçeğidir. Bir çoğunuz bunun farkında olsanız bile, aktif yasaklanmanın ne olduğu hakkında bir çok soru alıyoruz: yasaklanmanızın üzerinden 12 ay geçmiş olması, bu durumda yasağınızın rengi yeşilden sarıya dönecektir, bu durumda yasağınızın inaktif olduğunu anlayabilirsiniz (buna TruckersMP profilinzden ulaşabilirsiniz). Bu durumun bir diğer adı ise "soğuma süresi"dir.
 • Aktif bir yasaklaması veya üçden fazla yasaklamaya sahip olan başka bir hesabınız varsa da başvurunuz reddedilecektir.
 • Başvurduğunuz tarihte TruckersMP'nin en az 12 aydır üyesi olmanız ve foruma en az 1 aydır kayıt olmanız gerekir.
 • Forum veya Discord'da aktiflik göstermeniz gereklidir (topluluk ile etkileşim). Bu alanlarda da İngilizce yeteneğiniz eksik kalmamalıdır.
 • Takımın gerektirdiği hesap/profil gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir, örneğin Forum Yetkilisi pozisyonuna başvururken forumda yüksek seviyede aktiflik derecesine sahip olmanız gerekmesi gibi.

Eğer buraya kadar herhangi bir sorunuz varsa, geri bildirim sistemini kullanarak bizimle iletişime geçmekte tereddüt etmeyin, bize ulaşmak için ayrıca forumu veya Discord'u da kullanabilirsiniz.


Peki İngilizce becerilerim konusu?

Bu soru sorulunca verdiğimiz ilk öneri, kendinize bu alanda dürüst olmanız gerektiğidir. Yazılı konuşmalarda çeviri araçlarına ihtiyaç durmadan güvenli bir şekilde yazabilmelisiniz, bazı kelimelerin çevirisine bakmanız elbette sorun olmayacaktır. Konuşma esnasında ise İngilizce konuşabilmeniz zorunlu değildir çünkü bazı alt takımlara girmediğiniz sürece sizleri herhangi bir ses kanalına davet etmiyoruz. Başvurunuza İngilizce beceriniz hakkında birkaç cümle eklemeniz bizi oldukça mutlu edecektir, örneğin ne süredir okulda bu dilin eğitimini alıyorsunuz, İngilizce sertifikanız var mı, İngilizc becerinizi nereden aldınız ve bunu kaç üzerinden değerlendirirsiniz (ister kendiniz 1 ile 5 üzerinden değerlendirebilir, veya seviyenizi Common European Framework of Reference for Languages derecenizle belirtebilirsiniz). Bu dil takıma katıldığınız ilk günden itibaren takımda kullanacağınız ana dil olacaktır.


Başvuru sistemi nasıl çalışıyor?

form

Bu makalede bahsettiğimiz bazı şeyler, soruların bazılarının konusu olacaktır. Elbette ki, adınızı, nerede yaşadığınızı ve zaman diliminizi girmeniz gerekecektir. Bunlara ek olarak, yukarıda da bahsi geçtiği gibi, konuştuğunuz dili puanlamanız gerekecektir. Bunlardan sonra da sizden hakkınızda bir soruyu yanıtlamanızı isteyeceğiz. Burada kariyerinizle ilgili neyin önemli olduğundan bahsedebilir, hangi sınıfta olduğunuzu yazabilir, gündelik hayatınızdan bahsedebilir, diğerlerinin sizi nasıl biri olarak gördüğünden bahsedebilir veya kendi karakterinizi anlatabilirsiniz, böylece sizin kişiliğiniz hakkında birkaç bilgi edinmiş oluruz. Buradan sonraki sorular ise daha çok başvuracağınız pozisyon üzerine olacaktır, özellikle de motivasyonunuz, deneyiminiz, takım için ayırabileceğiniz süre, pozisyon hakkında bildiğiniz bilgiler gibi şeyler. Bu soruları cevaplarken olabildiğince detaylandırma yapmalısınız çünkü kontrol sırasında bu detaylar bizim için önemli olacaktır. Bunların sonunda ise başvurduğunuz pozisyon hakkında bir senaryo göreceksiniz, bu senaryoya vereceğiniz cevap bizim sizlerin bu durumlar sırasında ne yapacağınızı, sorunları nasıl çözeceğinizi, gereksinimleri karşılayıp karşılamadığınızı vb. şeyleri görmemizi sağlayacaktır. Başvurduğunuz takıma göre başvuru formu değişiklik gösterebilir. Başvurunuzu gönderdikten sonra, olabildiğince erken bir süre içerisinde başvurunuzu inceleyeceğiz, birkaç hafta içerisinde ise son kararımız hakkında bir cevap alacaksınız. Sonraki adıma geçtiğinizde, başvurunuz süresi belli olmayan bir bekleme listesine koyulacak ve müsait olduğumuz en kısa sürede incelenecektir. Bir mülâkat ayarlamak için ise size geri dönüş sağlayacağız. Bu konu hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyoruz çünkü bu adıma ulaştığınız zaman gerekli olan tüm bilgilere sahip oluyorsunuz.


Mülâkat sırasında neler oluyor?

Başvurduğunuz ekibin yöneticilerinin bulunduğu (genellikle) yazışma tabanlı olan bir mülâkata davet edileceksiniz. Gereksinimlerinizi ve yeteneklerinizi incelemek adına sizi daha iyi tanımaya çalışacağız. Sorulabilecek sorulardan bazıları - oldukça popüler olanlardan bazıları - "Lütfen bize güçlü ve zayıf yanlarınız hakkında bir şeyler söyleyin" veya "diğerleri yerine neden seni seçmeliyiz?" gibi. Burada dürüst olmak sizin sorumluluğunuzda ancak vereceğiniz iyi cevaplarla bizi olabildiğince tatmin etmeye çalışın. Bu soruları cevaplarken, sorulara/cevaplara internet üzerinden bakıp kopyala-yapıştır yapmamalısınız ancak bazı durumlarda genelde sorulan sorulara pratik yapmak sizin için iyi olacaktır, böylelikle birkaç fikri birleştirip bir cevap ortaya koyabilirsiniz. Herhangi bir acelemiz olmadığı için sorulara cevap vermek için yeterince zamana sahip olacaksınız, yine de, eğer hazırlıklı değilseniz böyle sorulara cevap vermeniz sizin için zor olabilir.

Kendi deneyimlerimizden biliyoruz ki: Eğer cevap vermekte takılıyor veya zorlanıyorsanız, diğerlerini ikna etme konusunda başarısızo lacaksınız. İleride kişiliğiniz hakkında sorular da olacaktır bu yüzden mülâkata başlamadan ve sizin hakkınızda daha fazla fikir sahibi olmadan önce zamanınızı iyi değerlendirin çünkü bu sorulara herkes cevap verebilir, bazıları daha fazla düşünürken bazıları düşünmez. Bir mülâkat sırasında kendiniz hakkında uzun bir süre boyunca düşünmemelisiniz, en önemli bilgiyi hâli hazırda biliyor olmalı ve o anda bize bir cevap vermelisiniz. Bu ilk mülâkatın nasıl olacağına bir örnektir, elbette sizlere başvurduğunuz pozisyon hakkında ve takıma yapacağınız katkılar hakkında da birkaç soru soracağız. Mülâkatların süresi, her zaman aynı soruları sormadığımız ve bazılarının cevap vermesi daha uzun sürdüğünden değişiklik gösterebileceğinden değişiklik gösterebilir ancak ortalama bir mülâkatın süresi Discord'da kurulmuş özel bir mülâkat sunucusunda bir saate kadar sürmektedir.

HR üyeleri başvurunuzu ve mülâkatta verdiğiniz bilgileri inceleyerek bir karara varacaktır. Eğer her şeyden memnunlarsa, ikinci bir mülâkata davet edileceksiniz. Burada başvuru yaptığınız takımın yöneticilerinden biri ve bir adet HR üyesi olacaktır. Yöneticiler aynı zamanda sizi daha iyi tanımak ve özellikle sizlere takım hakkında sorular sormak isteyecektir çünkü ileride sizinle çalışacaklardır. Bu mülâkatın süresi de değişiklik gösterebilir ancak bu da yaklaşık bir saat kadar sürecektir. Burada başvurduğunuz takım için sizin aradığımız doğru kişi olup olmadığına karar vermek için belli başlı sorularda olacaktır. "Yapıcı geri bilgidirimlerle çalışabilecek birisi misin ve tek olarak mı yoksa takım olarak mı çalışmayı tercih ediyorsun?" gibi sorular sorulabilir.

Mülâkat gerçekleştikten sonra, başvurunuzu ve mülâkatınızı detaylıca inceleyip her şeyi kontrol edecek ve bir karara varınca her şeyin yeterli olması durumunda "Takıma hoş geldin!" şeklinde mesaj alacaksınız. Bundan sonraki bazı durumlarda ise ek bir eğitim döneminden geçmeniz gerekir. Bu dönemde yaptığınız için takım liderleriniz tarafından gözetlenecektir. Bu süre içerisinde bizi, sizin aradığımız kişi olduğuna bizi ikna etmeniz gerekir. Hazır olduğunuzda ise yöneticileriniz sizlere hazır olduğunuzu bildirecek ve size gerekli olan tüm yetkileri verecektir.

Bizim için oldukça önemli olduğundan dolayı söylemek istediğimiz bir diğer şey ise, başvuranlara arasında herhangi bir kapışma olmadığıdır. Gereken yeteneklere sahip olan her şahıs için mutluyuz ve sizlerin de birlikte çalışmaktan mutlu olmanızı istiyoruz, birbirinize karşı değil. Diğerlerinden üstün olmaya çalışmanızı istemiyoruz çünkü takım çalışması gerektiren işleri tek başınıza çözemezsiniz, bu durumda da bizim takımlarımızdan hiçbirinde çalışamazsınız. TruckersMP, büyük resimde ve her alt takımda bir takım çalışması anlamına gelmektedir.

Önceden de belirtildiği gibi, bazı takımlar, eğitimi bitirdikten sonra bazı testlerden geçmenizi gerektirir, bu durumlarda gözünüzü açmalı ve sorulara düzgün ve gündelik hayatta vereceğiniz gibi cevaplar verip merdivenden çıkabileceğinizi kanıtlamalısınız. Tüm cevaplarınız için ihtiyacınız olandan çok daha fazla zamana sahip olacaksınız. Eğer bir şeyden emin değilseniz, her zaman takım liderlerinize soru sorabilirsiniz. Eğer testlerde başarılı olursanız, yöneticileriniz tarafından terfi ettirileceksiniz.


Kendimi nasıl hazırlarım?

Yukarıdakilerin hepsini okuduktan sonra, muhtemelen kendinizi bunlara nasıl hazırlayacağınızı düşünüyorsunuz. Eğer bu makaleyi hâli hazırda okuyorsanız, bu makale başlamanız için mükemmel bir ilk adım olacaktır çünkü buradan işe alımlarımız hakkında gereken bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Sonraki adım ise bizim her zaman yaklaşılabilir olmaya çalışmamızdır: Bir geri bildirim bileti atabilir, DM gönderebilir - burada olmamızın nedeni bu. Size mantık dışı bir şeyler söylemeyeceğiz bunu yapmamız için herhangi bir neden yok ve takıma katılmanıza sıcak bakıyoruz. Ek olarak, kendinizi fazla zorlamayın...

Daha önce takımda çalışmış veya reddedilmiş kişiler tarafından ortaya atılan bazı söylentiler olduğunu biliyoruz, ancak bu işlemlerin gerçekten nasıl çalıştığını merak ediyorsanız, kendi üzerinizde deneyebilirsiniz. Takımımızdaki yerinizden çıkar sağlamanızı da istiyoruz, bu söylentiler sizin kafanızı karıştırmaktan başka bir şey yapmayacaktır. Kafanızı sakin tuttuğunuz veya çok fazla endişelenmediğiniz sürece her şey çok daha kolay olacaktır. Önceden de söylendiği gibi, sizi bir mülâkata çağırmadan önce kendinizi hazırlamanız da önemlidir, örneğin, bir internet sitesi üzerinden testlere girmek vesaire. Kendinizi hazırlamak için birkaç saat ayırın, çok fazla endişelenmenize gerek yok. Aynı şey İngilizce beceriniz için de geçerlidir - bu beceriniz genellikle diğer adaylar tarafından aşağılanır -. İngilizceniz, kendinizi dürüstçe eleştirebileceğiniz birkaç şeyden birisidir. Bunların yanı sıra, lütfen pozisyonlarımız hakkında kendinizi bilgilendirin.

Pozisyonların açıklamasını okuyun, bizimle iletişime geçin, başvuracağınız pozisyonda çalışan ekip üyeleriyle iletişimde olun ve onlara kendi deneyimlerini sorun. Kulağa garip gelse de, soru yağmuruna tutulmaktan mutluluk duyuyoruz çünkü başvuracağınız yere başvurmadan önce kendinizi geliştirip her şeyden haberdar olmaya çalıştığınızı bilmek bizi mutlu ediyor.


Bunlar da söylendiğine göre, sizlere ilginiz ve zamanınız için teşekkür etmek istiyorum. Eğer aklınızda herhangi bir soru kaldıysa, geri bildirim sistemimizden, DM veya forum üzerinden bizlerle iletişime geçmeye çekinmeyin. Bize her zaman ulaşabilirsiniz, bizler de sizin sorularınızı cevaplamak için bekliyor olacağız.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi bir gün geçirin ve başvurularnızda iyi şanslar!

Author

EGGSY_DEV

Young Turkish, studies ELT, interested in programming, currently mastering in Vue, Nuxt, TypeScript, JavaScript and Node.js, check out my website for more information: https://eggsy.xyz