TruckersMP Yayıncı Kılavuzu


Last update: 17 Jun 2021 14:47 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1249Kendi topluluğunuzda bizim modumuzun yayınını yapmak istediğiniz için mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz. TruckersMP'de, bir topluluk yönetmenin zorluklarını anladığımız için yayıncılara saygı gösteririz. Bu kılavuz ile aklınızdaki birkaç soruya cevap bulabilir, ilk TruckersMP yayınınıza başlayabilirsiniz.

İçerik

  • TruckersMP nedir?
  • Yayıncılar için tavsiyeler
  • Topluluğunuz için bir etkinlik organize edin
  • Resmi etkinlikler
  • Yönetim / Moderasyon
  • Resmi Yayıncı veya Topluluk Katılımcısı olarak bize katılın

TruckersMP nedir?

TruckersMP, Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulator için topluluk yapımı bir çok oyunculu modudur. TruckersMP, bu oyunlardan herhangi birine Steam üzerinde sahip olan herkes için ücretsizdir.

MMO sunucularımızda, istediğiniz her yere - tek başınıza, diğer yayıncılarla veya kendi topluluğunuz ile sürüş yapabilirsiniz. ETS2 ve ATS için oluşturulmuş neredeyse tüm DLC'leri de desteklemekteyiz (daha fazla ayrıntı için tıklayın).


Yayıncılar için tavsiyeler

Birçok kişiye TruckersMP yapmak birkaç risk ortaya çıkarabilir. Yayınınızda oyuna sahip olan herhangi bir kişi sizi bulmak için sunucularımıza girebilir. Her ne kadar bu kulağa güzel bir topluluk etkileşimi gibi gelse de, bazıları bu fırsatı hor kullanabilir.

Simülasyon sunucularımız kullanıcılar arasında çarpışmaya açıktır. Bunun anlamı, bir troll size çarpmaya çalışırsa, bunu gerçekleştirebilecektir. Sonrasında servise gitmeniz, eski bir kaydı yüklemeniz veya işi iptal etmeniz bile gerekebilir.

Kullanıcılara çarpmak kurallarımıza aykırıdır, ancak yayıncılar için özel ve/veya canlı bir yönetim sağlayamıyoruz. Eğer sıkça trollere denk geliyorsanız, "Simulation" sunucularında oynamamanızı tavsiye ederiz.

Bu sebepten ötürü, bu sunucuların yanı sıra, "Simulation" sunucularına alternatif olması için oyun içerisinde Arcade sunucularımız da bulunuyor. Bu sunucularda sürüş ile alaklı birkaç kuralı kaldırıyor ve kullanıcılar arası çarpışmayı kapalı tutuyoruz.

CB telsizi (oyun içi sesli iletişim), "X" tuşunu kullanarak oyun içerisinde, seçieln kanaldaki diğer oyuncular ile iletişime geçme yöntemidir. Lütfen CB telsizinin aktif durumdayken oyun içerisinden hakaret veya küfür söylemlerinin yayınıza yansıyabileceği konusunda dikkatli olun. Eğer isterseniz "/channel 0" komutunu kullanarak CB telsizini kapatabilir ve bu argo, müzik veya rastgele konuşmaların yayınınıza çıkma derdinden kurtulabilirsiniz. Kalabalık alanlarda CB telsizinizi kapalı tutmanızı veya daha sessiz bir kanala geçmenizi öneririz.


Topluluğunuz için bir etkinlik organize edin

Yayıncılar için etkinlik düzenleyip etkileşimi arttırmaya çalışmanın önemli bir olanak olduğunu biliyoruz. Bu yüzden sizler de Etkinlik Sistemi (Event System) hizmetimizi kullanarak diğer oyuncuların katılabileceği etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, eğer belli bir sayının üzerinde kayıt yaptıran kullanıcıya oluşursanız, size özel tahsis edilecek bir etkinlik sunucusu için tekrar başvuru yapabilirsiniz (daha fazla bilgi). Bu işlem ile size tahsis edilecek sunucuda etkinliğinizi yürütebilir ve topluluğunuz ile etkinliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer sadece topluluğunuz ile bir sürüş yapmak isterseniz bir Etkinlik Sunucusuna ihtiyaç duymadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Deneyimlerimize dayanarak, bu işlemi yaparken etrafınızın kolaylıkla kalabalıklaşabileceği için daha az yoğun sunucuları, ve (hatta) eğer 30 kişiden fazla katılım olacaksa Arcade sunucularını kullanmanızı öneririz.


Resmi etkinlikler

TruckersMP Etkinlik Ekibi kullanıcıların katılabileceği resmi etkinlikler düzenleme konusunda yardımcı olur. Bu hizmet konvoylardan, Real Operations gibi büyük çaplı etkinliklere kadar değişiklik gösterebilir. Resmi etkinliklerimiz topluluğumuza sosyal medya ve internet sitemizden etkinlik öncesinde bildirilir, isterseniz Discord sunucumuzdan etkinlikler hakkında tartışabilirsiniz. Yayıncıları resmi etkinliklerimizde görmeyi ve kendi topluluklarında yayın yaparak eğlenmelerini destekleriz. Etkinlik ekibimiz sayesinde size sunulan çok çeşitli rotaları deneyimleyebilirsiniz. Bu, diğer kullanıcıları görmek ve Truckersmp'nin sunabileceği birçok şeyden birini deneyimlemek için harika bir fırsat olacaktır.

Eğer resmi etkinlikler hakkında herhangi bir sorunuz varsa, geribildirim (feedback) sistemi üzerinden Event Management departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Ancak, çok fazla zamanınız varsa ve şehirden ayrılan yüzlerce oyuncuyu görüntülemek istiyorsanız, beklemekte özgürsünüz. Resmi etkinliklerimiz genellikle belirli bir ayrılma sırasına sahip değildir.


Yönetim / Moderasyon

TruckersMP, oyun içi sohbette kırmızı isimli gözüken gönüllülerden oluşan bir ekip tarafından yönetilir. Yaayınınız için bir Oyun Moderatörü (Game moderator) ayırtmak veya talep etmek mümkün değildir.

TruckersMP ağında oynarken, muhtemelen belirli noktalarda kuralları ihlal eden kullanıcılarla karşılaşacaksınız. Canlı yayın yaparken, bir kullanıcıyı rapor etme şekliniz normalde etiğinizden farklı değildir ve suçluları bildirmek için kullanılan sistemleri kullanabilirsiniz.

Sadece yayın yapıyor olmanız, kaç izleyiciniz veya takipçiniz olursa olsun kurallarımızdan muaf olduğunuz anlamına gelmez. Yayınınız sırasında diğer oyuncular konvoyunuza katılmak isteyebilir; yayınınız sırasında kullanıcıları katılmaya ve oynamaya teşvik ettiğinizi de hatırlatmamız gerekmektedir. Konvoyunuzu/takipçinizi "Simulation" sunucumuzdaki kalabalık bir yere sürmek "§2.6 Uygunsuz Konvoy İdaresi / Aracın Kötüye Kullanımı" kuralın uygulanmasına yol açar. Bu kural, kasten yoğun olan bölgelere bir konvoy sürmenize izin verilmediğini belirtir. Bu, Calais, Duisburg, Calais-Duisburg yolu veya çevresindeki alanları içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir). Personel ekibimiz, konvoyunuzla birlikte bölgeyi terk etmenizi isteyebilir. Onları oyun içi sohbette kırmızı isimleriyle tanıyabilirsiniz.


Resmi Yayıncı veya Topluluk Katılımcısı olarak bize katılın

TruckersMP ayrıca, TruckersMP'yi düzenli olarak yayınlayıp yayınlamadığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebileceğiniz bir Topluluk Katılımcısı (Community Contributor) programına da ev sahipliği yapar. Bunu da buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca TruckersMP'de, bize özel bir yayın ekibimiz var! Bu ekip, bizlere, Twitch kanalımızda yayın yapmamıza yardımcı oluyor. Resmi Yayıncı olmakla ilgileniyorsanız, yaklaşan işe alımları buradan takip edebilir ve başvurabilirsiniz.


Yararlı kaynaklar:

TruckersMP ile ilgili hala sorularınız varsa, Topluluk Yönetimi (Community Management) ile buradan iletişime geçebilirsiniz. Genellikle 1-2 gün içerisinde dönüş sağlıyoruz.


İlginiz için teşekkürler!

Tags

Author

EGGSY_DEV's avatar

EGGSY_DEV

Young Turkish, studies ELT, interested in programming, currently mastering in Vue, Nuxt, TypeScript, JavaScript and Node.js, check out my website for more information: https://eggsy.xyz