Yasaklamalara, raporlara, itirazlara, atılmalara ve geri bildirim biletlerine ait SSS & Bilgilendirmeler


Last update: 08 Mar 2021 11:56 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/1104Bu yazıda okuyacaklarınız:

 1. Yasaklamalar
 2. Raporlamalar
 3. İtirazlar
 4. Atılmalar
 5. GMM Geri Bildirim Biletleri

Bu gönderi Oyun Yönetimi ile ilgili her şeyi kapsamaktadır. Eğer herhangi bir sorunuz veya şikayetiniz varsa lütfen önce burayı okuyun.


1. Yasaklanma ile alakalı sorular

Eğer Patron olursam, yasaklamamı kaldıracak, azaltacak veya yasaklamalarla alakalı bana bir tolerans gösterecek misiniz? Hayır. TMP'yi desteklemek zorunlu değil, gönüllüdür. Oyuncuları Patreon üzerinden bizi desteklemeleri için zorlamıyoruz. Patronlar için sağladığımız özelliklere az çok buradan ulaşabilirsiniz. TruckersMP'yi desteklemeniz, farklı bir muamele göreceğiniz anlamına gelmez.

Yasaklamaları belli bir süre sonra kaldırıyormusunuz, mesela bir yıl kadar sonra?
Hayır, yasaklamalar profil geçmişinizde ne olursa olsun kalacaktır. Bir yıldan eski yasaklamalar bir durumda değerlendirmeye alınmayacak ancak yine de profilinizden kaldırılmayacaktır. Yasaklamaları sadece nadir durumlarda kaldırıyoruz. Bu durumlara birkaç örnek şunlar olabilir:

 • Yasaklamanıza ait kanıt bulunmamaktadır (kanıtın yasaklama süresinden bir ay sonrasına kadar erişilebilir olması gerektiğini unutmayın).
 • Yasaklama hatalı olarak işaretlenmiştir (genellikle @BANBYMISTAKE diye işaretlenir).
 • GMM incelemesinden sonra yasaklama yanlış olarak işaretlenmiştir.

Kalıcı olarak yasaklandım, tekrar oynamama için bana bir şans daha verecek misiniz? Kalıcı yasaklamalar isminden de anlaşılabileceği üzere kalıcı demektir. Oyuncuların hatalarını düzeltmeleri için 5 hakkı vardır ve kimseye sınırsız hak veremeyiz. Kural §2.8 bu işlemi açıkça belirtmiştir. Yasaklamanın üzerinden 10 yıl geçse bile, yasaklama geçerli olacaktır.

Yasaklandım ancak yasaklamam için herhangi bir kanıt bulunmuyor. Ne yapabilirim? Eğer oyun içerisinde yasaklandıysanız, ekip üyesinin kanıtı sisteme yüklemesi zaman alabilir. Eğer kanıtınızı görmek istiyorsanız yasaklamanıza itiraz edin ve ekip üyesinden size yasaklamanın kanıtını göndermesini isteyebilirsiniz.

Yasaklama hakkında konuşmak için bir ekip üyesine Discord veya başka yerden yazabilir miyim? Hayır, buna izin vermiyoruz ve bunu yapmanız başınıza bazı sorunlar açabilir. Farklı yollarla gönderilen itirazlar geçersiz sayılacak ve görmezden gelinecektir. Oyuncuları, sadece yasaklamaları gerçekten haksız buldukları zamanlarda itiraz etmeleri için cesaretlendiriyoruz. Oyun yasaklaması için alınan yasaklama kararlarında yasaklama itiraz sisteminin kullanımı konusunda çok dikkatliyiz. Geçerli bir itiraz göndermek için bu sayfaya gidebilir, yasaklamanızı seçebilir ve "Appeal your ban." butonuna tıklayabilirsiniz. Nasıl düzgün bir itiraz gönderebileceğinizi öğrenmek için buradaki kılavuzu inceleyebilirsiniz.

Çoktan yasaklamamın kalkması gerekirken kalkmadı. Ne yapmalıyım? Eğer başka bir zaman diliminde yaşıyor ve zaman diliminizi ayarlardan değiştirmediyseniz, öncelikle bu ayarı yapmalı veya yasaklama süresini kendi zaman diliminize göre çevirmelisiniz. Zaman diliminize bağlı olarak yasaklama bitiş tarihi değişiklik gösterebilir. Bu ayarı yapmak için profilinizde bulunan Ayarlar kısmına girip "Site Settings" bölümünden kendi zaman diliminizi seçebilirsiniz.

Yasaklamam neden bu kadar uzun? ETS2 ve ATS oyunlarını ciddi bir simülasyon oyunu olarak görüyor ve yasaklama sistemimizi de buna göre yönetiyoruz. Bilinçli yapılan hatalar yanlışlıkla veya bilmeden yapılan hatalara göre daha uzun süre yasaklama alacaktır. Tüm olayları "oldukları gibi" inceliyor ve buna göre değerlendirme yapıyoruz. Bu, yasaklama sürelerinin sebebe ve GM'ye bağlı olarak değişebileceği anlamına gelir, ancak yine de geçerli yasaklama kurallarına uyacaklardır.

Aşağıda belirtilen sebepler gibi bazı sebepler, daha uzun süreli yasaklanmanızı garanti edecektir:

 • Irkçı veya homofobik hakaretlerde bulunma.
 • Şiddet eğlimli resim veya yazı kullanma.
 • Kuralları bilerek ihlâl etme.
 • Diğer kullanıcıları hiçbir neden olmadan tehlikeye sokma.
 • Calais ve Duisburg şehirleri ile çevre bölgeler arasındaki tek şeritli kırsal yolda dikkatsizce sürüş yapma.

Kardeşlerimden biri/kedim bilgisayarımı benden habersiz kurcalamış ve bana yasaklama yedirtmiş. Ne yapabilirim? Kural §1.1 hesabınızın sorumluluğun size ait olduğunu açıkça belirtmiştir. Bir hesaba sahip olan herhangi biri, hesabın güvenliğinden de sorumludur. Yasaklama yerken hesabınızı kimin kullanıldığına bakılmaksızın bir kural ihlâlinde yasaklama uygulanacak ve kaldırılmayacaktır.

Kullanıcıları ilk başta uyarmak yerine neden direkt olarak yasaklıyorsunuz? Kurallarımız TruckersMP üzerinde neyin izin verildiğini ve neyin izin verilmediğini açıkça belirtiyor. Oyuncularımıza, TruckersMP'yi güvenli ve eğlenceli tutmak için bu kuralları gözden geçirmeleri konusunda cesaretlendiriyoruz. Bir oyuncu TruckersMP kurallarını, Gizlilik Politikasını ve Kullanım Koşullarını kabul ettiğinde bu, kuralları okudukları ve anladıkları anlamına gelir.

Oyun içerisindeki etiketim/kayıt düzenlemelerim yüzünden yasaklandım. Ne yapabilirim? Eğer yukarıdaki sebeplerden biri yüzünden yasaklandıysanız, lütfen yasaklanma nedeninize göre aşağıdan bilgi alınız. Eğer bu yasaklama ilk, ikinci veya üçüncü yasaklamanızsa, yasağınız büyük bir ihtimalle kaldırılacaktır ancak bu dördüncü veya beşinci yasaklamanızsa bu yasaklamaları kaldırmıyoruz. Yasaklamalar 1 ay ve kalıcı olur.

Oyun içi etiketi

Eğer aşağıdaki adımları geçmek istiyorsanız, bir Oyun Yetkilisi Eğitmenimiz tarafından hazırlanan buradaki videoyu izleyin.

 • Çok oyunculu oyunu başlatın ve giriş sayfasında ekranınızın sol üst köşesinde bulunan "ayarlar" simgesine tıklayın;
 • Çoklu oyunculu ayarlarını açın;
 • "General" sekmesinden etiketinizi değiştirin;
 • Değiştirilen etiketin ekran görüntüsünü alın;
 • Bu resmi Imgur, Resmim veya Lightshot/Printscr gibi bir resim servisine yükleyin;
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra yasaklamanıza BURADAN bu kanıtlarla ve "Etiketimi değiştirdim, lütfen yasaklamamı kaldırın" mesajı ile itiraz edin.

Kayıt düzenleme

 • Oyunu tek oyunculu modda başlatın ve aracınıza/çekicinize gidin;
 • Düzgünce eklenmemiş parçaları çıkarın veya eksik olan parçaları tamamlayın;
 • Aracınızın/çekicinizin önünü, arkasını ve yanını gösteren en az ÜÇ ADET ekran görüntüsü alın;
 • Bu resimleri Imgur, Resmim veya Lightshot/Printscr gibi bir resim servisine yükleyin;
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra yasaklamanıza BURADAN bu kanıtlar ile itiraz edin.

2. Şikayet ile alakalı sorular

Şikayet sisteminden yasaklandım. Ne yapabilirim? Herkesin şikayet etme kurallarına uymasını bekliyoruz. Uymayanları ise geçici veya kalıcı olarak sistemimizden yasaklıyoruz. Eğer yasaklamanızın nedenini yasaklamanın uzunluğu ile beraber öğrenmek istiyorsanız, direkt olarak Oyun Moderasyon Yönetimi (Game Moderation Management) yönlendirilmiş bir geri bildirim bileti gönderin.

Aşağıdaki durumlar (bunlarla sınırlı kalmasa da) şikayet sisteminden yasaklanmanıza neden olabilir:

 • Kanıtı gönderdikten hemen sonra veya gereken süreden (yasaklama süresinden 30 gün fazlasına kadar) daha önce kaldırmak.
 • Yasaklanan kullanıcının isteği üzerine kanıtı kaldırmak.
 • Başka bir oyuncuyu sahte kanıtla şikayet etmek. Bunun aynı zamanda kaldırılmayacak kalıcı bir yasaklamaya sebep olabileceğini unutmayın.
 • Serbest kamerada diğer kullanıcıları sürekli şikayet etmek.
 • Aynı kanıtla aynı kullanıcıyı birden fazla sefer şikayet etmek.

Kalabalık bölgeleri sadece oyuncuları şikayet etmek için kullanırsam ne olur? Eğer Calais ve Duisburg arasında bulunan tek şeritli bir kırsal yolda sadece oyuncuları raporlamak için sürüyorsanız bu, şikayet edebilme haklarınızın elinizden alınmasına yol açabilir. Oyunumuzun amacı tüm oyuncularımızın tüm yolları ve haritadaki her yeri eğlenerek gezmesidir, sürekli olarak kalabalık yollarda ileri geri yaparak diğer oyuncuları şikayet etmelerine olanak sağlamak değil.

§1.3 - Spamming or Abuse

TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Forum ve sosyal medya gönderileri üzerinde boş mesajlar ya da kısa/gereksiz mesajlarla spam yapmanız yasaktır ve bu kural kapsamında değerlendirilir. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbet, forum gönderileri, destek biletleri, geri bildirim bileti servisleri, oyun içerisinde korna ve CB Telsizi aracılığıyla yapılan ihlaller bu kural kapsamına alınmaktadır.

§1.4 - Reporting users Belirtilen kuralların herhangi birinin çiğnenmesi site şikayet sisteminden geçici veya kalıcı yasaklanmanıza yol açabilir.

Rapor sistemimize üst üste gereksiz raporlar göndermek, sürekli serbest kamera (0 kamerası) kullanarak kaydedilen raporlar veya buna benzer şeyler.

Şikayetim geçerli ancak ekip üyesi şikayetimi reddetti. Ne yapabilirim? Bu makalede ne yapabileceğiniz anlatılıyor. Bir şikayet belirtmeden önce bu sayfayı okuduğunuza emin olun.


3. İtiraz ile alakalı sorular

Genel Bilgilendirme Hesap sahibi, hesabı kimin kullandığı farketmeksizin hesaplarının başına gelebilecek her türlü şeyden sorumludur. Suçu başkalarına atarak - "Ama kuzenim yapmış", "Klavyem bozuk!" gibi sebepler değerlendirmeye alınmayacaktır. Bunlar gibi bahaneler yerine kendi hatalarını kabul eden, sunucudaki davranışlarının sorumluluğunu alan ve nazik olan oyuncular görmekten daha çok mutluluk duyarız.

Lütfen ekip üyelerine hakaret etmenin, başkasını suçlamanın, kabul edilmemiş bir yasaklama itirazını kabul etmemenin, ve ekibimizi tehdit etmenin tolere edilmediğini ve yasaklamanızın uzatılmasına sebep olacağını unutmayın. Bunu yapmak hesabınızı geri almanızı kolaylaştırmayacak, daha da zorlaştıracaktır. İtiraz sistemini hor kullanmak ek cezalara veya itiraz izninizin alınmasına sebep olabilir. En kötü durumda itirazınız anında reddedilir.

Birkaç saat önce itirazda bulundum fakat henüz bir cevap gelmedi. Ne yapabilirim? Ekip üyelerimizin itirazınızla ilgilenmesi zaman alabilir. Her gün çokça itiraz aldığımızı unutmayın ve lütfen sabırlı olup beklemeye devam edin. İtiraz sistemini zorlamanın cevap sürenizi hızlandırmayacağı için bunu yapmamanızı öneriyoruz.

Yasaklama itirazım kabul edildi fakat yasaklamam hâlâ profilimde gözüküyor. Neden? İtirazınız kabul edilse bile, bu, yasaklamanızı profilinizden kaldıracağımız anlamına gelmiyor. Yasaklama bir hata, kayıt düzenleme veya uygunsuz etiketler yüzünden olmadığı sürece bunları profilinizden kaldırmayacağız.

Sinirlenip ekip üyesine hakaret edersem ne olur? Alıntılayacak olursak; "Lütfen ekip üyelerine hakaret etmenin, başkasını suçlamanın, kabul edilmemiş bir yasaklama itirazını kabul etmemenin, ve ekibimizi tehdit etmenin tolere edilmediğini ve yasaklamanızın uzatılmasına sebep olacağını unutmayın. Bunu yapmak hesabınızı geri almanızı kolaylaştırmayacak, daha da zorlaştıracaktır." - bu işe bulaşmayın.

İtirazda bulunup, özür dileyip, yasaklama süresinin kısaltılmasını isteyebilir miyim? Her ne kadar itirazda bulunma hakkınız bulunsa da, bulunmamalısınız. İtiraz sistemi sadece suçsuz olduğunuzu kanıtlamak veya yasaklamanın âdil olmadığını kanıtlamak için kullanılmalıdır. Ekip üyeleri yasaklama sürenizi kısaltmayacak ve yasaklama süresinin düzgün kararlaştırıldığını belirtecektir. Özür dilemek doğru yoldaki ilk adım olsa bile, bu durumda bir yardımı olmayacaktır.

Bir süredir ekip üyesinden cevap bekliyorum ancak itirazıma henüz herhangi bir cevap gelmedi. Ne yapabilirim? Eğer itirazınız gerekli süre içerisinde (en az 3 gün) cevaplanmadıysa, geri bildirim sistemine girebilir ve şikayetinizi belirtebilirsiniz.


4. Atılma ile alakalı sorular

Bir ekip üyesi tarafından yanlışlıkla atıldım! Lütfen atılmaya neden olan olayın tamamına ait videolu kanıtını istediğimizi unutmayın. Eğer elinizde bir video kaydı yoksa, yapabileceğimiz bir şey yok demektir. Varsayımlar üzerine hareket edememekteyiz.

Şikayette bulunmayı öneriyor musunuz? Yaşanılan duruma göre değişir. Şuana kadar atılmalara karşı yapılan şikayetlerin büyük çoğunluğu, yanlış kullanıcıyı seçmek, sohbete yanlış ID'yi girmek gibi sebeplerle yanlışlıkla yapılmış. Ekip üyelerimize oyuncularımızdan birini atmadan önce her şeyi iki kez kontrol etmesini öğretiyoruz. Eğer birden fazla defa atılmadıysanız, sunucuya yeniden bağlanmanızı öneririz.


5. Geri Bildirimler ile alakalı sorular ve bilgilendirmeler

Oyun Moderasyon Yönetimi (Game Moderation Management) ile iletişim kurmanın ilk kuralı, burada listenen kurallara uymaktır. Bu kurallarla uyuşmayan bir talep gönderdiğinizde geri bildirim biletinizin herhangi bir cevap verilmeden kapatılır.

Lütfen bunları unutmayın:

 • Eğer Oyun Yönetim Yetkilileri ile yasaklamanız hakkında tartışacaksanız, yasaklamaya itiraz etmeli ve SON KARAR almalısınız. Eğer yasaklama itirazınızın durumu hâlâ AÇIK ise bizimle iletişim KURAMAZSINIZ.
 • Oyun Yönetim Yetkilileri tarafından verilen son karardan sonra kararı kabullenmemek söz konusu olamaz.
 • Yasaklama uzunluğunuzun kısaltılmasını veya kaldırılmasını istemek, doğru işlenen bir yasaklama için geçersiz olacaktır.
 • Kalıcı yasaklar kalıcı demektir ve herhangi bir zaman sonra kaldırılmayacaktır.
 • On dört günden fazla bir süre önce biten yasaklamalar tekrar incelenmeyecektir.
 • Başka bir kullanıcı adına bir bilet göndermeyin. Bunun için yasaklama itiraz bölümünü kullanın.

Bir bilet açmadan önce buradaki her maddeye uymaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer bunlardan bir yada daha fazlası sizin için sorun oluyorsa bu, geri bildirim sisteminden yasaklanmanıza yol açabilir. Geri bildirim biletlerinde saygılı olmalısınız, herhangi bir çıkış, hakaret, çoçuksu hareketler veya tehditler haklarınızın anında elinizden alınmasıyla ve yasağınızın uzamasıyla sonuçlanacaktır.

Yasaklama itirazım hâlâ açık durumdayken bir geri bildirim bileti atmam neye sebep olur? Böyle bir durumda geri bildirim biletiniz hemen kapatılacaktır.

Tüm yasaklama itirazı işlemlerinden geçmeden önce bir geri bildirim bileti açarsam ne olur? Böyle bir durumda geri bildirim biletiniz hemen kapatılacaktır.

Başka kullanıcıların adına şikayette bulunamabilir miyim? Yukarıda da belirtildiği gibi, hayır, bunun için kullanıcıyı yasaklama itiraz sistemi sayfasına yönlendirin. Kişisel bilgileri ve verileri üçüncü parti şahıslar ile paylaşamayız.

Kuralları çiğnediğim için pişmanım, sunucularınızda oynamam için bana başka bir şans verecekmisiniz? Her ne kadar kullanıcıların kendi hatalarının farkında olmalarından mutluluk duysak da, bu yasaklamaları kaldırmıyoruz. Doğru işlenen yasaklamalar herhangi bir yolla düzenlenemez veya kaldırılamaz.

Hile yapmaktan veya yasaklamadan kaçınmaktan yasaklandım. Lütfen bana bir şans daha verin! Oyunda hile kullanmaya ve yasaklamadan kaçınmaya sıfır tolerans uygulayan bir politikaya sahibiz ve böyle durumlarda yasaklar sınırsızdır. Hile kullanmak diğer oyuncuların oyununu, çalışmalarını ve odaklarının bozulmasına yol açar. Bizler de oyuncularımızın oyunumuzu oynarken pozitif deneyim yaşamasını amaçladığımız için hile kullanımına herhangi bir şekilde izin veremeyiz. Suçun ciddiyeti nedeniyle, bu türden herhangi bir şey kalıcı bir yasaklama ile sonuçlanacaktır. Herkesin eğlenceli, adil ve güvenli bir oyun deneyimi yaşamasını istiyoruz. Bu, insanların oyunlarımızda nasıl davrandığına baktığımız anlamına gelir.

Başka bir oyuncuyu şikayet etmek istiyorum! Lütfen şikayet sistemini kullanın - geri bildirim sistemi üzerinden şikayetler ile ilgilenmiyoruz.

Başka bir kullanıyıcı şikayet etmek istedim ancak hesap silinmiş. Ne yapabilirim? Elinizdeki gerekli tüm kanıtlar ve bilgiler ile direkt olarak Oyun Moderasyon Ekibine (Game Moderation Management) yönlendirilmiş bir geri bildirim bileti gönderin. Bizler gerisini hallederiz.

Kayıt düzenlemelerimin sıkıntılı olup olmadığını kontrol edebilir misiniz? Değişikliklerinizin sorun olup olmayacağını sormadan önce kayıt düzenleme kurallarını (§3 numaralı kural) okuyun, böylece aradığınız cevabı alacaksınız.

Tags

Author

EGGSY_DEV's avatar

EGGSY_DEV

Young Turkish, studies ELT, interested in programming, currently mastering in Vue, Nuxt, TypeScript, JavaScript and Node.js, check out my website for more information: https://eggsy.xyz