Web si̇tesi̇ rapor si̇stemi̇ kilavuzu ve sss


Last update: 03 Jul 2021 15:39 UTC
Short link to this article: https://truckersmp.com/kb/120Gönderilen kanıtların hangilerinin geçerli kanıt olduğuna dair ve kullanıcıların web sitemizde rapor gönderdiğinde nelere baktığımız konusunda çok fazla kafa karışıklığı meydana geldi. Bu makale raporlarınızın nasıl sayılacağı ve kabul edilme olasılığını artırmanıza yarayacak makaledir. Raporlama sistemimizde, ilk rapor ilk ele alınır (First in, First Out) (FIFO). Bu, eski raporlara daha yeni gönderilen raporlardan daha önce bakılacağı anlamına gelmektedir. Gönderilen raporların yoğunluğuna göre geri dönüş sürelerinin de değişebileceğinden ötürü lütfen sabırlı olunuz. Personelden raporunuzu incelemesini istemek hoş görülmeyecektir.

Lütfen bunun sadece kılavuz olduğunu ve kural olmadığını unutmayınız. Kuralı görüntülemek için lütfen buradaki §1.4 kuralına bakınız. Bu kılavuza aykırı bir şey meydana gelirse, raporun yanlış olduğu anlamına da gelmez.

Ne tür kanıtlar sağlamayalım?
Hemen hemen her ihlal için video kanıtına ihtiyacımız var. Bize kanıt gönderirken, kanıt sizin tarafınızdan kaydedilmelidir. Bu, başka bir kullanıcının yayını veya videosu ile rapor gönderemeyeceğiniz anlamına gelir. Kanıt hiçbir şekilde kırpılamaz, rötuşlanamaz veya bulanıklaştırılamaz. Videolarda yalnızca olayla alakasız içeriği kaldırmak için kırpılma gerçekleştirilebilir. Ayrıca, 2 dakikadan uzun videolarda, olayın gerçekleştiği zaman kesinlikle belirtilmelidir. Video kanıtında, kullanıcının adını ve ID’sini açıkça görünmesi gerekir. Bu nedenle, videoların kullanıcı adlarının ve oyun içi ID’lerinin açıkça okunabileceği kadar yüksek kalitede kaydedilmesi gerekmektedir.

Video kanıtı gerektiren ihlaller aşağıdaki gibidir:

 • Ramming – Çarpma
 • Blocking – Yolu kapatma
 • Incorrect Way – Yanlış Yön
 • Inappropriate Overtaking – Uygunsuz (Hatalı) Sollama
 • Reckless Driving – Pervasız Sürüş
 • Inappropriate Convoy Management / Car Abuse – Uygunsuz Konvoy Yönetimi / Arabanın kötüye kullanımı
 • Hacking – Hile Kullanımı
 • CB Abuse / Insulting over CB – Radyonun Kötüye Kullanımı / Radyodan Edilen Hakaret

Fotoğraf kanıtı olabilen suçlar şunları içerir:

 • Insulting in Text Chat – Yazılı Sohbette Hakaret ( sohbet ekranının tam olarak açık olması gerekmektedir)
 • Inappropriate Tag/Name/Avatar – Uygunsuz Etiket/İsim/Profil Resmi
 • Inappropriate Save Editing – Uygunsuz Kayıt Dosyası Düzenleme

Eğer burada listelenmeyen bir ihlal varsa, video kanıtı her zaman tercih edilir ve fotoğraf kanıtına göre kabul edilme olasılığı yüksektir, bu yüzden video kanıt almanız en iyisidir. (Burada listelenen her ihlalin neticesinde her zaman yasaklama verilmeyeceğini unutmayın. Bunlar yalnızca video kanıtı gerektiren suçlara örnektir.) Ayrıca, Simulation sunucuları için geçerli olan bazı kuralların, Arcade sunucularında geçerli olmadığını da lütfen unutmayın. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak farklılıkları okuyabilirsiniz.

TruckersMP Kuralları

“/pinfo” nedir? ve kanıtımda olması gerekli midir?
/pinfo [ID] komutu, bir kullanıcının oyun içindeki ID’sini girdiğinizde, size o kullanıcının TruckersMP ve Steam ID’sini gösteren bir komuttur. Bu komut özellikle büyük kalabalıklar içindeki kullanıcıları saptamakta veya benzer isimlere sahip kullanıcılar olduğunda kullanıcıyı saptamakta kullanışlıdır. Bir kullanıcıyı raporlarken, bu komutu kanıtta veya da rapora ayrı olarak eklenmiş bir ekran görüntüsü olarak paylaşmak zorunlu değildir, ancak raporladığınız kullanıcının videoda olduğunun onaylanması için eklemeniz önemle tavsiye edilmektedir. Eğer siz komutu giremeden, kullanıcı oyundan ayrılırsa endişelenmeyin, yine de raporunuzu gönderebilirsiniz, ancak kullanıcıyı bildirirken yanlış ID alma olasılığınız vardır, bu da raporunuzun reddedilebileceği anlamına gelmektedir.

Video kanıtım ne kadar uzun olmalı?
Video kanıtlarının uzunluğuna bakarken, kullanıcının raporundaki kanıtın 15 saniye ile 1 dakika arasında olmasını bekleriz. 5 saniyeden kısa bir video, kullanıcının hangi ihlalde bulunduğuna dair karar vermek için yeterli durum göstermeyebileceğinden yetersiz kanıt olarak sınıflandırılabilir. Video kanıtınız 1 dakika 30 saniyeden uzunsa, ihlallerin hangi dakika ve saniyede gerçekleştiğine ilişkin rapor yorumunda zamanının belirtilmesini isteriz. Zamanın belirtilmediği uzun kanıtlara sahip raporlar bu yüzden reddedilebilir.

Kanıtlarımı yüklemek için hangi web sitesini kullanmalıyım?
Kullanıcıların videolarını yüklemelerini tercih ettiğimiz 3 ana site vardır. YouTube Streamable ve Vimeo en sık kullanılan sitelerdir. Görüntüler için Imgur ve Lightshot kabul edilebilir. Ancak yaşadığınız yere bağlı olarak, bazen bu sitelere erişemeyebilirsiniz. DailyMotion, VidMe ve Google Drive gibi alternatif siteler de kabul edilebilir. Yukarıda belirtilen sitelerden başka bir tanesini kullanabiliyorsanız, bu siteleri kullanmanızı tercih ederiz. Kanıtları indirmediğimizi lütfen unutmayın. Kanıt indirmemizi gerektiren herhangi bir site, kanıtı indirmek bir güvenlik riski olduğu için raporu otomatik olarak reddedecektir.

Ya birden fazla kullanıcıyı raporlamam gerekirse ne olur?
Tek bir video veya birden fazla video ile birçok kullanıcıyı raporlamanız gerekiyorsa, lütfen her oyuncu başına bir rapor gönderiniz. Bu, raporlarınızın doğru ve verimli bir şekilde ele alınmasını sağlayacaktır. Videonuzda birden fazla olay varsa ihlalin zamanını da belirtmeyi unutmayın.

Kanıtlarımın ne kadar süre mevcut olması gerekiyor?
Yasağın süresi dolduktan sonra en az 1 ay daha mevcut kalmalıdır. Yani, bildirdiğiniz bir kullanıcı yasaklanırsa ve yasağı 1 Ocak'ta sona ererse, kanıtlarınızın 1 Şubat'a kadar görüntülenebilir olması gerekmektedir. Kanıt bu süre boyunca görüntülenebilir değilse, yasak kullanıcın profilinden kaldırılabilir ve kanıtın kaldırıldığı zaman temel alınarak yasağı kaldırılabilir. Bu aynı zamanda, diğer kişilerin kanıtlarını kullanmamanızın nedenidir, çünkü üçüncü şahısların gerekli süre boyunca kanıtı görüntülenebilir tutmasını sağlayamazsınız. Ayrıca, başka birinin içeriğini rızası olmadan farklı amaçlar için kullanırsanız telif hakkı ihlalidir. Daha fazla bilgi için, kullanıcıların raporlanması ile ilgili ayrıntılı gereklilikler içeren kurallarımızın §1.4 maddesine bakınız.

TMP Ekibinin bir üyesini raporlamak istersem ne olur?
Eğer TMP ekibinin bir üyesini raporlamak istiyorsanız, Feedback Sistemimizi kullanarak bunu bildirmeniz gerekir. Orada bir açıklamada bulunarak, sahip olduğunuz ilgili kanıtları gönderebilirsiniz. Web sitesi raporlama sistemimizle ilgili başka sorularınız varsa, lütfen buradaki rehberi ve SSS bölümünü inceleyiniz.


Rapor Sistemi ile ilgili S.S.S
S: Rapor oluşturdum, neden henüz ilgilenilmedi?

C: Bazı zamanlarda, sırada fazla rapor olduğundan dolayı cevaplama süresi gecikebilir. Fakat endişelenmenize gerek yok, çünkü her rapor elinde sonunda ele alınacaktır, hiçbir rapor kontrol edilmeden bırakılmaz.

S: Raporum reddedilirse, rapor derecelendirmem (gönderebileceğim rapor sayısı) azaltılacak mı?

C: Kesinlikle hayır. Raporunuzun derecelendirme şekli, raporunuzun sonucuna göre değil kalitesine göre derecelendirilir. Bir raporun reddedilmesinin çeşitli nedenleri vardır, reddedilse bile yine de olumlu değerlendirme yapılabilir.

S: Düşük ID uyarısı alıyorum, Bu raporumun yanlış olduğu anlamına mı geliyor?

C:Hayır, Bu TruckersMP ID’si yerine oyun-içi ID girip girmediğinizi tekrardan kontrol etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

S: Bir personeli bildirdiğim uyarısı geliyor. Bu raporumun yanlış olduğu anlamına mı geliyor?

C: Evet, personelin rapor edilmesine izin verilmemektedir. Bir personelin yanlış ya da şüpheli bir şey yaptığını gözlemlerseniz, lütfen kant içeren bir geri bildirim bileti gönderin.

S: Neden yalnızca 10 adet rapor oluşturabilirim?

C: Game Moderation Takımından raporların kalitesinin değerlendirilmesi isteniyor. Bu, gereksiz raporların çoğundan kurtulmaya yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Ne kadar iyi rapor gönderirseniz, gelecekte o kadar fazla rapor verebilirsiniz. Ne kadar kötü rapor gönderirseniz, artık rapor gönderemeyecek kadar az bir dereceniz olabilir.

S: Rapor sistemindeki limite ulaştım, ne yapmalıyım?

C: Bazı raporların sonuçlanmasını beklemelisiniz. Bazı raporlarınız Game Moderator’den olumlu puan aldıktan sonra, daha yüksek bir raporlama limitiniz olacaktır.

S: Rapor sistemini kullanmam yasaklandı. Ben şimdi ne yapacağım?

C: Rapor sisteminden yasaklandıysanız ve neden yasaklandığınızın nedenlerini tartışmak veya bunun dışında nedenini bilmek istiyorsanız, lütfen geri bildirim sistemine gidin ve Game Moderation Management’e bir bilet gönderin.

S: Raporum şimdi ele alındı. Kanıtları sosyal medya hesaplarımdan kaldırabilir miyim?

C: Hayır. Raporunuzda kullanmış olduğunuz kanıt, raporun kabul edilip oyuncunun cezalandırıldığı tarihten itibaren 1 ay(30 gün) daha geçerliliğini korumalıdır. Bu yasaklanan kullanıcının düzgün bir şekilde itiraz edebilmesini sağlamaktadır. Kanıtları tarihinden önce kaldırmanın raporlama haklarınızın kaldırılmasına neden olabileceğini lütfen unutmayın. Daha fazla bilgi için kurallarımızda bulunan §1.4 maddesine bakınız.

S: Kanıtımla yasaklanan bir kullanıcı, kanıtımın yorum bölümünde bana hakaret ediyor. Ben ne yapayım?

C: Yorum bölümünü devre dışı bırakmanızı ve kullanıcıyı görmezden gelmenizi öneririz. İnsanlar cezalandırıldığında bazen öfkelenir ve sinirlenirler.

S: Yasaklanan kişi benimle mesajlaştı ve olay için özür diledi. Mümkünse video kanıtını kaldırmamı istedi. Ne yapmalıyım?

C: Kullanıcının sizden özür dilemesi veya kaldırmanızı söylemesi veya her ne olursa olsun, bunu yapmamalısınız. Aksi takdirde rapor sisteminden kalıcı bir yasaklama alabilirsiniz ve o kullanıcının yasaklanma cezası kalkabilir. Son zamanlarda yasaklanan insanlar, kanıtları kaldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar, böylece kuralları tekrar ihlal edebiliyorlar. Bu popüler bir yöntem, bu yüzden dikkat edin.